България 28.06.2026 14:54 Снимка: ДНЕС+
"Прогресивна България" иска одит на пенсионните разходи за периода от 2020 г. до 30 май 2026 г.
"Прогресивна България" иска одит на пенсионните разходи, включително и на прилагането на швейцарското правило, в периода от 2020 г. до 30 май 2026 г.
Депутати от партията са внесли проекторешение за възлагането на проверката на Сметната палата, което се очаква да бъде обсъдено в бюджетната комисия в парламента във вторник.
По искане на депутати от "Прогресивна България" ще бъдат направени одити в Министерството на труда и социалната политика и в Националния осигурителен институт, а обект на проверката ще бъдат промените в пенсионните плащания от 2020 г. до 30 май тази година.
Одитирани ще бъдат осигурителният и пенсионният модел, включително швейцарското правило, определянето на минималния и максималния размер на пенсиите, на пенсията за старост и други видове пенсионни плащания.
С друго проекторешение ще се възложи одит и на бюджетите през периода от 2020 г. досега, което съвпада с периода на политическа нестабилност и с увеличаването на дисбаланса между приходите и разходите в хазната.
До 30 септември Сметната палата ще трябва да представи и одит на разходите, направени от Агенция "Пътна инфраструктура".
Радев: Спираме всички скандални обществени поръчки
Спираме всички скандални обществени поръчки, спираме кражбите – разсипията е била огромна, нерационалното планиране е било повсеместно. Орязваме всички безумни разходи – там, където е текло към партийни каси, към олигарси. Оттук-нататък трябва да е ясно, че който строи, ще има драконовски проверки за качеството на строителството. Това заяви министър-председателят Румен Радев.
Премиерът отбеляза, че от анализа на публичните разходи става ясно, че са се случвали стотици безумия с обществените поръчки – както на най-високо ниво, така и с поръчки за по-малки суми. Като показателен пример Радев посочи поръчката за 1 млрд. лева за мантинели, която настоящото правителство спря.
„Виждате какви мантинели са слагани по пътищата. Тази обществена поръчка е на нереална цена, затова я спираме и ще има преразглеждане“, заяви премиерът. Радев отбеляза още порочната практика от миналото хората от строителния бранш да бъдат притискани да връщат пари, от което страда качеството на пътищата.
„Никой оттук-нататък няма да ги притиска, но ще ги гоним за качество“, добави министър-председателят.
„Всеизвестен е слоганът „корупцията убива“ и нашите пътища го потвърждават“, заяви още министър-председателят Румен Радев в отговор на журналистически въпрос относно трагичните инциденти от последните дни. Премиерът заяви, че вече тече мащабна проверка на мантинелите, като се започне от поставените в участъка на катастрофата на АМ „Тракия“ и новопроизведените.
Премиерът Румен Радев беше категоричен, че ще бъдат изсветлени и всички номера, счетоводни манипулации и екселски разигравания на таблици, които са се случвали с публичните финанси. „Това приключва, всичко се вади и ясно се казва какво е състоянието в момента.
Стъпваме на тази здрава основа и вярвам, че с разумни политики ще стигнем в зададения срок бюджет 3% и под 3%, заяви още министър-председателят.
Румен Радев отбеляза, че най-виновните за настоящия дефицит са и най-големите критици в момента. „Те крещят най-много и се обявяват всъщност сами срещу своя бюджет“, отбеляза премиерът. Министър-председателят беше категоричен, че е невъзможно дефицитът рязко да бъде свит от близо 7,5% до 3%, при положение че всеки ден излизат скрити неплатени фактури. Именно затова правителството акцентира върху повишаването на събираемостта и ограничаването на неразумните разходи.
Премиерът потвърди също така, че няма да се намаляват доходите в публичния сектор. „Странно, някои хора изведнъж откриха, че има много администрация. Сега ли го видяха?“, попита Радев и изтъкна ръста на администрацията през годините.
Министър-председателят подчерта, че ще бъде направен функционален анализ, на базата на който ще се провежда реформата в администрацията. „Нейната ефективност не се измерва с количеството държавни служители. Тя се измерва с тяхната способност да правят бързи, ефективни публични услуги“, посочи Радев, пише economynews.bg.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:54 Споразумение на хартия? САЩ удари по Иран, Техеран отвърна с ракети по Кувейт и Бахрейн
- 15:41 При пожар в къща във Варна загина 58-годишна жена
- 15:28 Нетаняху ще прави широка коалиция, ако спечели отново властта
- 15:16 Уругвайците се прибират у дома с редовни полети
- 15:05 18-годишен без книжка загина, след като падна с колата в река Смядовска
- 14:54 "Прогресивна България" иска одит на пенсионните разходи за периода от 2020 г. до 30 май 2026 г.
- 14:42 Витанов: Заплатите в държавните бордове надхвърлят дори тези на премиера и президента, взети заедно
- 14:31 Теменужка Петкова: Няма скрити фактури, управляващите бягат от отговорност с техния бюджет