В Скопие издивяха: Няма веке криенье

ЕС и Свят 30.09.2023 10:07 Снимка: ДНЕС+

В Скопие издивяха: Няма веке криенье

Депутат от управляващата коалиция край Вардар настоява всеки тамошен политик, който попадне в този публичен регистър, тутакси да преустановява дейност.

Социалните мрежи и медиите в Скопие издивяха след промените в Закона за българското гражданство, приети на първо четене преди дни от българския парламент със 180 гласа “за”. Законът предвижда да се направи публичен регистър на всички, които са придобили българско гражданство през последните 20 години.

Мартин Костовски (кой е той - виж по-долу) от Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) иска всеки действащ политик от Скопие да се оттегли. Той пише: Който е в този списък, тутакси да прекратява политическата си кариера.

Част от коментарите в мрежата след публикацията на Костовски са, че ако това се приеме, ще доведе до саморазпускане на поне две скопски партии. Според Eхpress.mk, цитирайки Ясминка Павловска, новият закон е част от натиска на София българите да бъдат вписани в конституцията на Северна Македония. Текстът ѝ е озаглавен “Бугарски пасош

за грош+ или за политически пустош”

Друг потребител пояснява, че това е перфидна форма на натиск от София да бъдат приети промени в конституцията.

Законът бе приет на първо четене преди седмица със 180 гласа “за” по предложение на Радомир Чолаков и Екатерина Захариева от ГЕРБ и бе обединен с още два законопроекта, единият от които на “Възраждане”. Приетият текст предвижда българското гражданство да се връчва в “тържествена обстановка” в Министерството на правосъдието или в българските консулства в чужбина. Какво точно ще включва тържествената обстановка, все още не е ясно - ще се уреди с наредба до 3 месеца от обнародването му.

Заедно с този законопроект бяха приети още два. Единият, внесен от “Възраждане”, предвижда и проверка дали бракът има 3-годишна давност, ако гражданството е придобито след женитба.

“Над 120 000 македонски българи, сред които и много

политици и техните семейства, ще бъдат публично защитени от говора на омраза и дискриминацията на македонските институции за това, че се чувстват българи”, коментира евродепутатът Андрей Ковачев и поздрави депутатите, гласували “за” промяната.

Решено бе още, че човек, отказал се веднъж от гражданство, няма право да поиска възстановяването му.

Междувременно в интервю за “Франкфуртер алимайне цайтунг” македонският външен министър Буяр Османи каза, че “динамиката в българската политика е толкова несигурна, че не се знае какво ще ни донесе утрешният ден”. “Сигурен съм, че България ще продължи да формулира нови искания. Но за мен е важно какво е в дневния ред на ЕС, нищо друго”, казва още Османи.

ВМРО-ДПМНЕ потвърди, че няма да подкрепи конституционните промени, които трябва да вкарат българите в основния закон и да придвижат страната към ЕС.

 

CHF CHF 1 1.97959
GBP GBP 1 2.28624
RON RON 10 3.93132
TRY TRY 100 5.59248
USD USD 1 1.80078