Сиярто: Орбан обсъди енергийната сигурност в телефонен разговор с Тръмп

ЕС и Свят 25.09.2025 18:03 Снимка: ДНЕС+

Сиярто: Орбан обсъди енергийната сигурност в телефонен разговор с Тръмп

По-рано Тръмп обяви, че Орбан ще се откаже от руския петрол и газ след разговор с него

Премиерът на Унгария Виктор Орбан проведе телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп, в който двамата обсъдиха няколко въпроса, включително енергийната сигурност в Централна Европа.

Това съобщи късно снощи унгарският министър на външните работи и търговията Петер Сиярто във видеоклип в платформата Фейсбук, предава БТА.

След среща с министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк Сиярто заяви, че енергийните доставки на Унгария не могат да бъдат гарантирани без внос на руски газ и петрол.

Припомняме, че във вторник президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Унгария ще спре да купува руска енергия, след като той проведе разговор с унгарския премиер Виктор Орбан.

На въпрос какво послание има Тръмп за Орбан, който отказа да спре да купува петрол от Русия, той подчерта, че унгарският премиер е "негов приятел".

"Все още не съм говорил с него (за руския петрол). Но имам чувството, че ако говоря с него, той ще спре (да купува петрол от Русия.). И мисля, че ще го направя съвсем скоро", добави американският президент.

По-рано във вторник Тръмп, в речта си пред Общото събрание на ООН, повтори очакванията си, че Европа трябва да се откаже от руските енергийни ресурси възможно най-скоро, защото по този начин "финансира война срещу себе си".

CHF CHF 1 2.09516
GBP GBP 1 2.2401
RON RON 10 3.85317
TRY TRY 100 4.0137
USD USD 1 1.66369