Студентите от България и РСМ са рамо до рамо в пътуващия летен университет

България 15.07.2025 18:38 Снимка: ДНЕС+

Студентите от България и РСМ са рамо до рамо в пътуващия летен университет

Те са участници в проект финансиран от посолствата на Франция и Германия в България и Северна Македония

30 студенти от университети в България, Северна Македония и Франция и Германия през последните две седмици посетиха няколко балкански столици – Скопие, Прищина и София. Те са са участници в проект финансиран от от Френско-германското младежко бюро и подкрепен от посолствата на Франция и Германия в България и Северна Македония.

Пътуващият летен университет "Да преосмислим Европа заедно" дава възможност на студентите по политология и международни отношения от България, Северна Македония, Германия и Франция да участват в срещи с бивши президенти, премиери от западнобалканските държави, както и депутати, дипломати, експерти от неправителствени организации и учени занимаващи се с Европа и Балканите да дискутират теми свързани с интеграцията и засилването на връзките между тях.

В София студентите имаха възможност да разговарят с членове на парламентарните комисиите по външни работи, по европейските въпроси на българския парламент, и експерти от Европейския съвет за външна политика както и от Софийския форум за сигурност. Дискусиите бяха свързани с бъдещето на Европейския съюз, рисковете за европейската отбрана и сигурност в черноморския регион и перспективите за разширяване на ЕС в Западните Балкани, българо-македонските отношения, намесата на външни сили в тях както и сложните отношения между Белград и Прищина.

Ментори на студентите от София,Скопие, Берлин и Париж бяха д-р Петя Георгиева от департамента по политически науки в НБУ и проф. д-р Иван Дамяновски от Департамента по политически науки в Университета "Св. Св. Кирил и Методий". Според Петя Георгиева, студентите са имали интерес към ставащото на Балканите:

    "Виждаме, че се отвори погледа както от страна на българските студенти по отношение на проблемите, надеждите на техните македонски колеги също така се надявам, че и от македонска страна добиха по реална представа какви са настроенията и ценностите на българските им колеги. Смятам, че беше особено обогатяващо и за студентите от Германия и Франция, които имаха само теоретични познания, но на място получиха теренен опит и успяха да видят как комуникират българските и македонските студенти и участваха в съвместни занимания и уъркшопове. А, вечерно време те заедно се веселят, когато приключат със заниманията им."

Доколко са интересни за студентите от Франция и Германия проблемите на Балканите, защото от една страна са българо-македонските отношения, а от друга страна са отношенията между Сърбия и Косово?

Избраните да участват в този проект имат образователен и личен интерес, за да разширят своите познания.Мисля, че някой проблеми на Балканите като например спора между София и Скопие са трудно разбираеми, защото става дума за две нации, които всъщност се разбират много добре когато имат неформални контакти. Тук не става дума за териториални претенции и за конфликт от класически тип, а става дума за спорове които касаят историята и идентичността, които трудно се разбират погледнато отвън. Когато студентите от Франция и Германия участват в занятията в този пътуващ университет придобиват по ясна представа за какво се спори и къде са проблемите. Искам да кажа, че тези млади хора споделят много общи ценности, имат общи проблеми, както и сходни амбиции и има много добра почва за бъдещо сътрудничество и повече солидарност.

От своя страна проф. д-р Иван Дамяновски беше категоричен, че младите хора от региона но и от Германия и Франция могат да работят заедно и да допринасят за стабилността на Балканите:

    "Да, те се разбират. Дори когато се вземат предвид проблемите в момента , които влияят върху цялостните двустранни отношения не само в политически но и в обществен план. Когато става дума за тази група студенти, които са в София, а преди това в Скопие нямаше пример да не се разберат или конфликт, които да не може да се реши през цивилизован дебат. Моето впечатление още от първия ден, е че групата от студенти от България и Македония и в по широк план с техните колеги от Германия и Франция още от първия момент се сработиха. Те имат много високо ниво на социализиране, което включва на общуване и приятно прекарване. Един от студенти спомена, че за тях от това академично пътуване, е неформалната комуникация извън официалното общуване на лекции и посещения в различни институции. Когато става дума за такъв профил от студенти, които следват обществени науки моят опит които се базира на сходни срещи е почти същото. По проблематични са други категории на млади хора в двете страни, но това важи и за по широкият регион, които нямат такова общуване по между им. Тези групи са онези, които са най-податливи на радикализация и използването на националистическа риторика за които научаваме от медиите."

БНТ: Вие бяхте и в Прищина и имахте среща с премиера на Косово Албин Курти. Как изглеждат проблемите между Косово и Сърбия в очите на студентите и бъдещите дипломати и специализанти по регионални и международни отношения?

    Проф. д-р Иван Дамяновски: "Аз мога да говоря за нашата група, защото за съжаление, намахме възможност в Косово да дискутираме с техни студенти. Тази група имаше възможност да се запознае с друг тип на конфликт от проблемите, които в момента имат по между България и Северна Македония. Така че мисля, че студенти от Германия и Франция, които не са толкова в тази проблематика и политическата динамика се вижда колко сложни могат да бъдат тези въпроси. И колко по голямо предизвикателство може да бъде решаването на подобни двустранни спорове, които имат още по - дълбоко историческо измерение. Те имат и едно друго измерение на преминал наскоро истински конфликт. През тази година имахме нещо по-различно от миналата година да се посети още една държава, където да се дискутира още един проблематичен пример в региона отвори нови възможности как да се постигне задоволително ниво на помиряване както между държави и техните народи. Видяхме как изглеждат конфликти, които имат етнически проблем в миналото. Така, че този летен семинар влиза в процес на разширяване на иновациите и конфликтите е всъщност много добра възможност за тези млади хора , които да се запознаят със сложността на политическия и обществен живот в този регион."

Организаторите имат за цел да засилват диалога на студентско равнище между балканските държави с техните връстници от Германия и Франция, за да могат те да развиват и надграждат единния европейски проект, които е изложен пред сериозни предизвикателства . В него целта е насърчаване на диалога между млади лидери от Берлинския Хумболтов университет, Нов български университет в София, парижкият Кампус Sciences Po в Дижон и Университета "Св. Св. Кирил и Методий" в Скопие. Програмата включва и учебни посещения освен в Северна Македония, Косово и България, но и в Германия и Франция.

CHF CHF 1 2.10327
GBP GBP 1 2.25352
RON RON 10 3.85089
TRY TRY 100 4.1692
USD USD 1 1.67667