ЕС и Свят 30.10.2023 15:27 Снимка: ДНЕС+
В Гърция зехтинът вече е по-скъп от месото
Първата тазгодишна продукция на зехтин достига цена, която е със 120 процента по-висока отколкото през 2021 г., предаде информационният портал „Нюзбомб“.
Цената на новата реколта в района на Илия в Северозападен Пелопонес възлиза на 9,25 евро на литър, посочи Костас Пападопулос, собственик на фабрика за обработка на маслини.
Същата е регистрираната цена и в Лакония, Южен Пелопонес, отбеляза Миронас Хиледзакис, заместник-председател на Земеделското партньорство – Съюз Ираклион. По думите му зехтинът от миналогодишната реколта в момента е 8,50 евро на килограм.
„Като се има предвид, че тази година зехтинът се намира трудно, никой не знае докъде ще стигне цената [...] Много е вероятно да видим цени над 10 евро“, заяви Хиледзакис.
За гърците е изненадващо, че един литър зехтин е по-скъп от едно килограм месо, предаде гръцката телевизия „Оупън Нюз“, цитирана от БТА
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:20 Въпреки примирието: Израел продължава да убива палестинци в Газа
- 19:12 Откриха нов вариант на COVID
- 19:04 Европарламентът въвежда общи определения и наказания за корупцията в ЕС
- 18:56 Путин: Последиците от конфликта в Близкия изток може да са като при COVID-19
- 18:48 НАТО: За последното десетилетие България е увеличила двойно разходите си за отбрана
- 18:40 Сарафов на отчетното събрание на Варненската апелативна прокуратура: Отказвам интервюта и коментари
- 18:32 Песков: Киевският режим изнудва страните от ЕС с тръбопроводите като оръжие
- 18:24 Минималната работна заплата в Гърция става 920 евро от 1 април