ЕС и Свят 24.09.2025 17:06 Снимка: ДНЕС+
В Австрия затягат правилата за притежание на оръжие
Австрийският парламент прие по-строг закон за притежание на оръжие, предаде БТА. Съгласно новият закон долната възрастова граница за купуване на огнестрелни оръжия се повишава.
За оръжия от категория "Б", пистолети и револвери, долната граница вече ще бъде 25 г. За категория "В", карабини и пушки, тя се качва от 18 на 21 години. Също така за придобиването на оръжия от категория "В" в бъдеще ще бъде необходима и карта за притежание на оръжие или оръжеен паспорт.
Освен това т. нар. "период на изчакване" при придобиването на огнестрелно оръжие се удължава. От покупката на оръжието до неговото получаване ще минава близо месец.
Клинично-психологическите експертизи ще бъдат задължителни не само при първоначално подаване на заявление, а и след петгодишен пробен период. Предвижда се и проверка на надеждността на всеки пет години, както и въвеждане на задължителни разговори с кандидата за изготвяне на експертизата, като ще бъде подобрен обменът на данни между властите.
Министърът на вътрешните работи Герхард Карнер определи промяната като "най-голямата поправка в закона за оръжията от 30 години насам". По думите му подобреният обмен на данни и по-дългият период на изчакване трябва да влязат в сила веднага след обявяването на закона.
Всички други промени ще влязат в сила от първото или второто тримесечие на 2026 г., тъй като за това е необходимо препрограмиране на централния регистър за оръжията.
Още по темата
-
Швейцария и Австрия се опасяват, че неутралитетът вече не пази
преди 1 седмица
-
-
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:31 Шефът на НСИ доц. Атанасов: Инфлацията е относително стабилна през последните месеци
- 13:18 САЩ: Гренландия е от първостепенно значение за националната ни сигурност, ще постигнем целите си
- 13:07 Ивайло Мирчев контра на ПП: Лена Бориславова е много смислен и полезен политик
- 12:56 Тодор Тагарев: За Съвета за мир трябва да има задълбочена обществена и парламентарна дискусия
- 12:46 The American Conservative: Гренландия е разплата на Тръмп за саботажа на Европа срещу мира в Украйна
- 12:34 Паси се извини: Съжалявам, ако неволно съм засегнал утвърдената ТВ водеща Цветанка Ризова
- 12:24 ФБР публикува 686 нови досиета по мистерията на Д. Б. Купър: Подробностите са смразяващи
- 12:13 Христо Гаджев: Ние от ГЕРБ водим кампания без лични нападки и език на омразата