Украйна кани туристи край Чернобил

ЕС и Свят 21.12.2010 20:26

Украйна ще позволи на още туристи да посетят района около атомната електроцентрала "Чернобил", мястото на най-големия ядрен инцидент в историята на човечеството, съобщиха от министерството на извънредните ситуации на страната.

Фаталният инцидент от 1986 г. в Чернобил замърси района, след като ядрен реактор експлодира по време на изпитание на системите. Много работници бяха изложени на смъртоносната радиация, а стотици хиляди души бяха евакуирани. Районът около централата все още е отцепен и изолиран за посетители. Посещенията бяха разрешени единствено за посетители с разрешение от специален отдел към министерството на извънредните ситуации. От министерството обявиха, че сега са готови да разрешат на определени частни компании да извършват туристически обиколки в района. "Маршрутите бяха планирани, включвайки основния принцип да няма опасни последствия върху здравето на посетителите", посочва министерството в комюнике. Туристите ще имат възможността да посетят градовете Чернобил и Припят, както и самата АЕЦ. /Ройтерс-БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355