Тръмп удари Иран след като обвини Техеран в "безразсъдно нарушение" на примирието

ЕС и Свят 27.06.2026 13:17 Снимка: ДНЕС+

Тръмп удари Иран след като обвини Техеран в "безразсъдно нарушение" на примирието

Безопасното преминаване през Ормузкия проток не може да бъде гарантирано

Американските въоръжени сили нанесоха удари по ирански цели, след като президентът Доналд Тръмп обвини Иран в "безразсъдно нарушение" на примирието след атака срещу товарен кораб в Ормузкия пролив, предаде Би Би Си.

САЩ атакуваха Иран заради нападнат кораб в Ормузкия проток. Според Американското централно командване множество техни военни самолети са поразили складове за ракети и дронове, както и радарни обекти по крайбрежието. Цялата операция е продължила около час и половина.

Не бяха съобщени за жертви, когато корабът беше ударен от безпилотен летателен апарат за еднопосочни атаки в четвъртък. Инцидент, който доведе до планирана евакуация на хиляди моряци, блокирани в региона.

Защо се случва всичко това?

Двете страни имат много различна представа за това какво означава да бъде отворен Ормузкият проток. Според иранците споразумението, постигнато между тях и САЩ, по никакъв начин не променя ролята им в управлението на морския трафик.

Не е ясно какво означават тези удари за меморандума за разбирателство, който трябваше да гарантира 60-дневен срок, в който да се постигне по-солидно споразумение и да се обсъдят много от въпросите, по които се преговаряше през изминалите няколко месеца.

Ударите на САЩ дойдоха след затварянето на пазарите. Но още в четвъртък, след удара на Иран с дрон по търговския кораб и оттеглянето на няколко танкера, цените на петрола се покачиха, след което обаче спаднаха до нива, каквито не бяхме виждали от началото на този конфликт.

Как точно ще се отразят ударите на Съединените щати върху цената на петрола, ще разберем още през следващата седмица, както и дали този крехък мир ще се запази, или ще продължи размяната на удари между двете страни.

Външните министри са провели първият официално оповестен разговор между двете страни след ударите на САЩ и Израел по иранска територия

В отговор Централното командване на САЩ съобщи в петък, че е нанесло удари по складове за ракети и дронове, както и по крайбрежни радарни позиции. Иранската Ислямска революционна гвардия (IRGC) обвини САЩ и Израел.

Безопасното преминаване през Ормузкия проток не може да бъде гарантирано при неясно определени договорености, заяви заместник-министърът на външните работи Казем Гарибабади

Само минути преди обявяването на ударите Тръмп отговори "ще видите" на въпроса дали САЩ ще отвърнат на удара срещу Иран.

Иранският Корпус на гвардейците на ислямската революция (КГИР) заяви, че отговорът му на поредната атака на САЩ срещу Иран ще бъде "бърз и решителен", предаде Ройтерс, като цитира иранската държавна телевизия.

КГИР заяви, че е отблъснал атака на САЩ срещу остров Сирик, който се намира на брега на Ормузкия проток.

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс заяви, че "на насилието ще бъде отговорено с насилие", след като САЩ нанесоха удар срещу Иран вследствие на атака срещу търговски кораб.

"Ако имат разногласия относно начина, по който се прилага меморандумът за разбирателство, могат да вдигнат телефона", добави Ванс в Екс.

По-късно КГИР заяви, че е нанесъл удари по американски военни позиции в региона, предаде Ройтерс.

Гвардията не предостави подробности за американските позиции, които е атакувала в региона.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355