Учени започват изпитания на нова ваксина срещу чума на база технологията за Covid ваксина

ЕС и Свят 18.08.2021 20:02 Снимка: ДНЕС+

Учени започват изпитания на нова ваксина срещу чума на база технологията за Covid ваксина

Учени от Обединеното кралство, разработващи ваксини срещу коронавируса започват изпитания на нова ваксина срещу чума, съобщава БиБиСи.

Една от тях, 26-годишната Лариса, се надява, че може да помогне за спасяването на животи, като доброволно участва в изследването в Оксфордския университет, където е учила генетика.

Първата фаза е с най-малко 40 здрави доброволци от 18 до 55-годишни, които тестват ваксината, която използва същата технология като ваксината коронавирус.

Целта е вековна бактериална заплаха. За голяма част от света чумата е урок по история - най-сериозната чумна пандемия, Черната смърт, която обхваща Европа през 14-ти век, убива половината от населението. Болестта е отговорна и за чумата на Юстиниан в Източната Римска империя през 6-ти век сл. Н. Е. Понастоящем чумата не се смята за окончателно победена.

Все още има случаи в някои райони на Африка, Азия и Америка. През 2017 г. огнище уби 171 души в Мадагаскар.

Антибиотиците могат да се използват за лечение на чума, ако се дадат достатъчно рано, но много от регионите, изложени на риск от огнища, са много отдалечени.

Ефективната ваксина може да предложи нов начин за защита на живота. Изпитването ще провери доколко тялото разпознава и се научава да се бори с чумата след ваксинацията.

"Имам късмета да живея във време, в което се разработват ваксини. И така, когато видях, че има проучване, целящо разработването на ваксина срещу заболяване, което съществува от 2000 години и е убило милиони и милиони хора, аз не се поколебах", коментира Лариса.

На въпрос дали се тревожи за страничните ефекти, Лариса отговори: "Не съм особено притеснена. Ваксината, която тестваме, използва същата платформа като ваксината Covid, която буквално е прилагана на милиони хора по света."

Подобно на коронавирусната ваксина на Oxford-AstraZeneca, ваксината използва отслабена версия на вируса на обикновената настинка - аденовирус - от шимпанзета, който е генетично променен, така че не може да причини инфекция при хората.

Тази ваксина не съдържа чумна бактерия и затова не може да причини чума. Включва добавени гени, които произвеждат протеини от чумната бактерия Yersinia pestis.

Това трябва да научи имунната система на организма как да се предпази от истинската инфекция, ако някога се наложи.

Същият подход може да се използва и за други заболявания, казват изследователите.

"Ние вече сме провеждали клинични изпитвания, използващи подобна технология срещу бактерия, менингит Б и вируса Зика", каза старши клиничен изследовател от групата за ваксини от Оксфорд д-р Махеши Рамасами.

"Но също така се стремим да разработим ваксини срещу нови и нововъзникващи заболявания като треска Ласа или вируса на Марбург"./news.bg

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.29968
RON RON 10 3.93092
TRY TRY 100 5.55135
USD USD 1 1.79896