TikTok, Snapchat и YouTube предоставят информация на ЕК как препоръчват съдържание

ЕС и Свят 15.11.2024 13:38 Снимка: ДНЕС+

TikTok, Snapchat и YouTube предоставят информация на ЕК как препоръчват съдържание

Комисията може да наложи санкции

Днес изтича срокът, в който социалните медии TikTok, Snapchat и YouTube трябва да предоставят изисканите от Европейската комисия (ЕК) подробности за критериите, които техните алгоритми използват, за да препоръчват съдържание на своите потребители. Те трябва да информират и как тези системи могат да увеличат значителни рискове, включително такива, които са свързани с избори, психично здраве и защита на непълнолетни, напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“. 

Запитването е във връзка със спазването на Законодателния акт за цифровите услуги и има за цел да установи доколко прозрачен е начинът, по който се подреждат текстовете, снимките и видеата, както при скролиране, така и при търсене от страна на потребители. От предоставената от тези социални мрежи информация и нейния анализ следва да се стигне до заключението ясни ли са алгоритмите, които извеждат на преден план едно или друго съдържание.

„Тук става дума за влиянието върху психиката най-вече на децата. Добре е, че се повдига въпросът доколко начинът, по който функционират тези мрежи, най-вече TikTok, и извършваното от тях профилиране на потребителите, повечето от които там са деца, не ги пристрастява прекомерно много към нея. Друг акцент е съмнението за разпространение на незаконно съдъжание – незаконно само по себе си или провокиращо действия в нарушение на действащите закони и обществения ред, и очакването за коригиране на техните системи за препоръки“, коментира основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова пред Bloomberg TV Bulgaria.

Освен това, Комисията изрично поиска от TikTok повече подробности относно мерките си за предотвратяване на манипулация от злонамерени участници и за минимизиране на рисковете, свързани с избори и публичен дискурс.

На този фон Meta Platforms обяви във вторник в блога си, че намалява броя на целевите реклами за европейските потребители в опит да отговори на опасенията на Европейския съюз относно абонаментния модел на компанията.

Неотдавна ЕК изиска информация от китайската платформа за електронна търговия Temu за предприеманите от нея действия, които да спрат продажбата на незаконни и потенциално опасни продукти. В резултат на получените сведения Комисията започна разследване, чиято задача е проучване на системите, с които тази платформа разполага, за да попречи на вече отстранените "търговци измамници" да се върнат и отново да продават продукти, които не са в съответствие със законите на Европейския съюз (ЕС).

Тогава европейският комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер заяви, че изпълнителният орган на Общността иска да гарантира, че стоките "отговарят на стандартите на ЕС и не вредят на потребителите".

Други опасения на ЕК се отнасят до "потенциално пристрастяващия дизайн" на Temu и как онлайн платформата препоръчва продукти и услуги на потребителите си.

CHF CHF 1 2.09943
GBP GBP 1 2.35932
RON RON 10 3.92974
TRY TRY 100 5.36179
USD USD 1 1.86145