"Таймс": Китай трупа запаси от дефицитни суровини в случай на продължителна война

ЕС и Свят 08.08.2024 13:00 Снимка: ДНЕС+

"Таймс": Китай трупа запаси от дефицитни суровини в случай на продължителна война

Китай активно натрупва суровини, подготвяйки се за вероятна търговска или дори пълноценна война със Съединените щати, ако Доналд Тръмп се върне в Белия дом, пише "Таймс".

"Когато икономиката на Китай препускаше, индустрията на страната поглъщаше световните редкоземни метали и енергия. Сега има забавяне, но все още купува огромни обеми стоки. Трупайки ги за какво? Още един опит да измести САЩ на световните пазари - или нещо по-зловещо?", пита авторът в началото на публикацията.

Той отбелязва, че Пекин вероятно очаква, че ако Тръмп бъде преизбран, той ще ограничи американската помощ за Украйна и ще се съсредоточи върху сдържането на Китай. Това може да провокира известно напрежение около Тайван и в резултат на това може да започне водена от САЩ военноморска блокада на китайските пристанища.

"От тази гледна точка сегашното натрупване на запаси от страна на китайските власти има известен смисъл. Това не са само минерали, свързани с отбраната, не само газ и нефт, но също и пшеницата, царевица и соя, с която хранят 400 милиона прасета в Китай“, отбелязва "Таймс".

Урокът от войната в Украйна за китайските военни стратези е, че това не е ерата на блицкриг. Само през 2022 г. Русия е изстреляла 11 милиона артилерийски снаряда срещу украинците. А това е огромно количество метал.

Точно както Владимир Путин не успя да превземе Киев в първите дни на войната срещу Украйна, китайската инвазия в Тайван е малко вероятно да бъде бърз нокаутиращ удар като от настолно учение.

Следователно Китай изглежда не се надява на блицкриг. В САЩ изчисляват, че Пекин харчи около 700 милиарда долара, малко под нивата на американските разходи, за модернизиране на армията си. Той вече може да се похвали с най-големия флот в света, най-голямата брегова охрана и морска милиция, най-голямата армия и подстратегически ракетни сили и значителен напредък в хиперзвуковите ракети и квантовите изчисления.

Основата на това оборудване са метали и минерали, които изчезват от складовете в Китай. В това число медни кабели, които се използват в системите за насочване, никел, който се използва в бронята на танкове, военни батерии и аерокосмически сплави, литий, който захранва китайските разузнавателни спътници, антимон, който е полезен за бронебойни куршуми и очила за нощно виждане.

"Си намеква, че 2027 г. е целевата година за "обединението“ на Китай с Тайван, тогава е време, както казваха в окопите, да копаем или да умрем“, обобщава авторът на публикацията.

CHF CHF 1 2.08178
GBP GBP 1 2.32041
RON RON 10 3.9314
TRY TRY 100 5.37857
USD USD 1 1.90906