ЕС и Свят 20.03.2026 18:11 Снимка: ДНЕС+
Скок на цените на захарта и кафето
Освен в енергийния сектор, войната в Близкия изток вече започва да дава отражения и върху други отрасли. Цените на суровата захар стигнаха тримесечен връх.
Опасенията са, че най-големите производители на захарна тръстика Бразилия и Индия, ще пренастроят дейността си и ще започнат да произвеждат повече етанол, за сметка за захарта. Етанолът се използва като гориво самостоятелно или като добавка към бензина, отбелязва БНТ.
Промяната в производствената политика означава и по-високи цени на захарта. През последните дни те са се увеличи с над 3%. На по-високи с между два и половина и 2.7 на сто цени се търгува и кафето.
Ръст с около 2% отбелязва и цената на какаото. Освен по-скъпите горива, опасенията на експертите са, че рязко ще се увеличават и разходите за логистика, в опит да се избегнат опасни зони, близки до военни действия.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:37 Община Варна напомня изискванията за засаждане на дървета в градска среда
- 19:26 Иран заяви, че продължава да произвежда ракети
- 19:18 Първан Симеонов призна: Социологията е подложена на изкушения
- 19:10 The Times: Украински инструктори шокирани от US военните - хабят 8 ракети Patriot срещу един дрон
- 19:03 Затъването в абсурдните конспирации около "Петрохан"
- 18:55 Израелски резервист от системата "Железен купол" е даден на съд за шпионаж за ирански агенти
- 18:48 Вашингтон продава оръжие за $23 милиарда на своите съюзници в Близкия изток
- 18:43 ФИФА санкционира Израел заради дискриминация срещу Палестина