„Шеврон“ иска газопреносната мрежа на Украйна и най-богатите шистови находища в Европа – Донецк и Лу
ЕС и Свят 21.08.2014 19:40
Американската компания Шеврон, за която е известно, че разчита след етническото и инфраструктурно прочистване на Донецка и Луганска област да ги направи огромно поле за добив на шистов газ, поиска още по-голям залък. На среща между енергийния министър на Украйна Юрий Продан и зам.-министъра на енергетиката на САЩ Уилям Браян се е разбрало, че апетитът на близката до администрацията на Обама фирма нараства. Тя поиска и преносната мрежа на Украйна, след като преди дни Радата прие за възможно раздържавяването на част от системата, по която тече газът от Русия за Южна Европа, в това число и България. „Ускоряваме работата по подготовката на търга. В момента работим за разделянето на основните газопроводи и подземни хранилища на две компании. Мисля, че бихме искали да приключим подготовката за търга до следващата година“, посочи Продан пред репортери в Киев. Той добави, че в началото на септември ще бъде организирана конференция, на която да бъдат представени на европейските и американските компании плановете за реформиране на газопреносната система. Не е тайна, че синът на вицепрезидента на САЩ Байдън стана съдружник и бордовик на частната компания в този сектор на олигарха Коломойски, който киевската власт направи губернатор на Днепропетровска област и чиито частни армии, редом с американските, „прочистват” съседните области Донецка и Луганска в Украйна. Редица западни енергийни компании като „Шел“ също вече получиха концесии за добив на шистов газ в Югоизточна Украйна и очакват да започнат веднага след като региона бъде „прочистен“. Изглежда, че цяла Източна Украйна, чиято инфраструктура, болници, училища и жилищни комплекси украинската армия вече пети месец унищожава ще бъде само регион, в който западните компании ще дупчат за шистов газ. За Украйна няма да остава почти нищо, тъй като премиера Яценюк предостави концесиите при условия 95% за компаниите и едва 5% от печалбите за държавата. Една от основните причини за свалянето на Виктор Янукович бе, че той отказа да допусне „Шеврон“, „Шел“ и други компании да добиват шистов газ от украинските находища. По думите на пом.държавния секретар на САЩ, Виктория Нюланд, месеци преди свалянето му, когато бе проведена среща между нея и украинския президент, Янукович е отказал да намали концесиите и да приеме неизгодните условия на Международния валутен фонд за кредитирането на изпадналата във фалит Украйна. И двете неща бяха изпълнени от служебния кабинет, който стана ясно, че е подреден от Вашингтон и с действията си го доказва. Натиска за отпадане на мораториумът за добив на шистов газ съвсем скоро ще се възобнови и по отношение на България, където енергийния вампир „Шеврон“ има големи интереси./ alterinformation.wordpress.com
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.
- 18:47 НАСА вижда огромен потенциал за добив на ресурси от най-голямата луна на Сатурн