
ЕС и Свят 07.04.2025 16:05 Снимка: ДНЕС+
Responsible Statecraft: Разнобоят между САЩ и Европа за SWIFT може да провали мира в Украйна
Разногласията между САЩ и ЕС по въпроса за намаляване на неефективните санкции срещу Русия може да имат сериозни последици за мирните преговори за Украйна. Това може да наложи намесата на президента Доналд Тръмп, за да се излезе от задънената улица, пише Йън Прауд в Responsible Statecraft.
Изданието посочва, че спорът за прекратяването на огъня в Черно море е предизвикан от въпроса дали голяма руска банка трябва да получи ограничен достъп до платежната услуга SWIFT. Предложеното ограничено облекчаване на санкциите за използването на тази услуга обаче няма да се прилага за улесняване на търговията с руски петрол и газ.
Несъгласието между Америка и Европа за намаляване на санкциите срещу Русия може да има големи последици за мирните преговори за Украйна. Митническите войни само ще усложнят нещата. Може да се наложи президентът Тръмп да се намеси, за да излезе от задънената улица.
За пръв път от избухването на украинската криза през 2014 г. в западния алианс се появи разделение по отношение на политиката на санкции спрямо Русия. Мирните преговори, проведени с посредничеството на САЩ в Саудитска Арабия в края на миналия месец, доближиха Русия и Украйна до съживяването на сделката за черноморското зърно от 2022 г. чрез прекратяване на огъня по море. Това, което обещаваше да бъде полезна, малка стъпка напред, обаче бе препятствано от европейските и украинските усилия да блокират незначителни отстъпки за Русия.
В рамките на предложеното възобновяване на морското примирие европейски говорител побърза да отхвърли предложенията, че Русия може да получи облекчение на санкциите. На срещата на върха на коалицията на желаещите в Париж на 26 март европейските лидери и президентът Зеленски призоваха да не се облекчават санкциите за Русия, повтаряйки тезата, че повече санкции са ключови за привличането на Путин на масата за преговори.
Въпреки това спорът за облекчаване на санкциите изглежда донякъде фалшив дебат, който може да попречи на значимите стъпки към така необходимия мир.
Износът на селскостопански продукти, макар и значителен, е малък в сравнение с руския износ на нефт и газ, който през 2024 г. продължава да съставлява основната част от общия износ на Русия в размер на 433 млрд. долара. Предложеното ограничено облекчаване на санкциите върху използването на SWIFT няма да обхване облекченията за руската търговия с нефт и газ.
При всички случаи обаче въздействието на забраната на SWIFT е под въпрос. Когато през 2022 г. избухна война, тя беше описана като „ядрен вариант“. Прекъсването на способността на Русия да извършва международни търговски операции би имало опустошителни краткосрочни последици за обема на приходите от внос, така гласеше аргументът.
Европейските държави обаче наложиха вето на действията на САЩ за изключване на Русия от SWIFT. Те го направиха именно защото това щеше да има ядрени последици за европейската енергийна сигурност в момент, когато Европа беше по-зависима в сравнение със сега. Освен това през 2014 г. щеше да е трудно да се отстрани Русия от SWIFT, тъй като Русия имаше място в Управителния съвет на SWIFT поради обема на международните си финансови трансакции.
През последвалите осем години на нерешителност Русия работи усилено, за да преориентира икономиката си от прекомерната зависимост от търговията в долари. Това помага да се обясни защо нейната икономика остава устойчива след началото на войната.
Забраната на SWIFT в никакъв случай не е санкция сама по себе си, а по-скоро пречка за обработката на международните плащания, като се прекъсва достъпът до услугите за изпращане на платежни съобщения. Твърдата валута не преминава през SWIFT. Санкциите срещу SWIFT стимулираха надпреварата за създаване на алтернативи на наследената система, която вече е на повече от 50 години, чрез криптомрежи. Русия, Китай и други държави също разработват свои собствени алтернативи.
Споразумението в Саудитска Арабия да се позволи на една руска държавна банка да има достъп до SWIFT за износ на селскостопански продукти ще спомогне за гладкото протичане на този процес. Но то няма да увеличи обема на този износ, който продължава през цялата война.
Русия ще оцени всяко улесняване на достъпа до SWIFT заради сигнала, който изпраща за постепенно нормализиране на отношенията, по-специално със САЩ. Това би създало и увереност относно възможността за по-съществено облекчаване на санкциите в хода на по-дългосрочния мирен процес.
Въпреки това президентът Путин ще знае, че това по същество е спор за незначителна санкционна отстъпка с незначителни икономически ползи за страната му. Той ще е наясно с потенциала за нарастване на напрежението между президента Тръмп и европейските лидери, тъй като Зеленски призовава Европа да се противопостави на всеки компромис, предложен от Белия дом.
В контекста на изявлението на президента Тръмп от 2 април относно налагането на мита срещу Европейския съюз и други държави, Путин ще наблюдава как отношенията се влошават още повече. Все още постигайки малки успехи на бойното поле през повечето дни, Путин може да си позволи да седи и да твърди, че европейците и украинците блокират напредъка и че той е разумният човек.
За автора
Йън Прауд е бил член на Дипломатическата служба на Негово британско величество от 1999 до 2023 г. Той служи като икономически съветник в британското посолство в Москва от юли 2014 г. до февруари 2019 г. Преди Москва той организира срещата на върха на Г-8 през 2013 г. в Лох Ърн, Северна Ирландия, работейки от "Даунинг стрийт" 10. Наскоро той публикува мемоарите си „A Misfit in Moscow: Как се провали британската дипломация в Русия, 2014-2019 г.“
Източник: "Труд"
Още по темата
![]() |
1 | 2.07912 |
![]() |
1 | 2.30138 |
![]() |
10 | 3.9295 |
![]() |
100 | 4.65344 |
![]() |
1 | 1.76886 |
Последни новини
- 19:36 Даниел Митов: Калин Литов ще бъде отстранен по законовия ред, незаконни арести няма да има
- 19:26 Екоминистърът смени шефа на РИОСВ във Велико Търново
- 19:16 Леко земетресение удари Перник
- 19:06 Над 15 млн. лв. са инвестициите в общинското здравеопазване в София
- 18:53 Германски депутат: Учениците трябва да се обучават за действия в кризисни ситуации
- 18:33 Кирил Петков заведе дело срещу Делян Пеевски
- 18:24 Лами: По-ниските мита от САЩ не са дивидент от Брекзит
- 18:14 ВАС прати прекратената процедура по избора на главен прокурор на КС