Рен: Македония не е готова да започне преговори за членство в ЕС

ЕС и Свят 20.10.2008 16:31

Македония не е изпълнила необходимите условия за започване на преговорите за присъединяване към ЕС и Европейската комисия не трябва да препоръчва в доклада си от ноември преговорите да бъдат стартирани, заяви еврокомисарят по разширяването Оли Рен.

"Ние ще дадем мнението си на 5 ноември, но засега ми се струва трудно да препоръчаме започване на преговорите за присъединяване" на Македония, заяви Рен в интервю за АФП.

ЕК трябва да публикува на 5 ноември годишния си доклад за напредъка на страните, стремящи се към членство в ЕС, сред които и Македония. Брюксел трябва да анализира постигнатия от тях напредък в осем области, сред които реформите в съдебната и икономическата система, борбата с корупцията, диалога между политическите партии. Освен това ЕС изисква изборите да съответстват на международните норми, а тези в Македония през юни бяха съпътствани от насилие.

"Засега ми се струва, че осемте условия не са изпълнени, не е изпълнено и деветото условие за отговарящи на нормите избори", посочи Оли Рен. Скопие "трябва да засили още съдебните и административните реформи и да докаже, че следващите избори ще бъдат проведени в съответствие с всички международни и европейски правила", подчерта той.

От декември 2005 г. Македония има статут на официален кандидат за членство в ЕС, но все още чака дата за откриване на преговорите за присъединяване към Евросъюза. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355