.jpg)
ЕС и Свят 28.04.2025 18:46 Снимка: ДНЕС+
Расте рискът светът да изпадне в рецесия
Рисковете световната икономика да изпадне в рецесия тази година са големи. Това смятат повечето икономисти в допитване на "Ройтерс".
Според тях митата на президента на САЩ Доналд Тръмп са навредили на бизнес настроенията.
Само преди три месеца същата група икономисти, обхващащи близо 50 икономики, очакваха световната икономика да расте със силен и стабилен ръст.
Стремежът на Тръмп да промени световната търговия чрез налагане на мита върху целия внос от САЩ обаче предизвика сътресения на финансовите пазари, заличавайки стойността на фондовия пазар за трилиони долари и разклащайки доверието на инвеститорите в активите на САЩ, включително долара, като сигурно убежище.
Въпреки че Тръмп постави на пауза за няколко месеца най-тежките мита, наложени на почти всички търговски партньори, остават общи мита в размер на 10%, както и 145% мита за Китай - най-големият търговски партньор на Съединените щати.
"За компаниите е достатъчно трудно да мислят за юли точно сега, когато не знаят какви са реципрочните мита. Опитайте да планирате още една година по-нататък. Искам да кажа, кой знае как ще изглежда, да не говорим за след пет години", коментира Джеймс Роситър, ръководител на глобалната макростратегия в TD Securities.
Изправени пред повишена несигурност и високи мита върху стоките, много глобални фирми или оттеглиха, или намалиха прогнозите си за приходите.
Показвайки необичайно единодушие, нито един от повече от 300-те икономисти, анкетирани от 1 до 28 април, не заяви, че митата са имали положително въздействие върху бизнес настроенията. Цели 92% смятат, че то е "отрицателно", а за "неутрално" го считат едва 8%, предимно от Индия и други нововъзникващи икономики.
3/4 от икономистите намалиха прогнозата си за глобалния растеж през 2025 г., с което медианата достигна 2,7% от 3% в проучване през януари. Международният валутен фонд даде малко по-висока прогноза - 2,8%.
Отделните изследвани икономики показват подобна тенденция; средните прогнози бяха намалени за 28 от 48-те анкетирани икономики.
Сред останалите, за 10 икономики консенсусната гледна точка остана непроменена, а за 10, включително Аржентина и Испания, гледната точка беше леко подобрена, базирана главно на вътрешните развития.
Прогнозите за са Китай и Русия да нараснат съответно с 4,5% и 1,7%, надминавайки САЩ. Тези средни прогнози останаха непроменени спрямо проучването от последното тримесечие.
Прогнозите за растеж за Мексико и Канада обаче са понижени от януари с някои от най-големите маржове до 0,2% и 1,2%. Повечето от тези повторни оценки бяха направени през последния месец.
Разделението за 2026 г. остана почти същото, което предполага, че низходящата тенденция в очакванията за растеж, започнала с налагането на мита от Тръмп, е дълбока и не е лесна за коригиране.
Запитани за риска от световна рецесия тази година, 60% - 101 от 167 - заявиха, че е висок или много висок. 66 пък посочиха, че е ниско, сред които четирима декларираха, че е много ниско.
"Това е много трудна среда да бъдем оптимисти по отношение на растежа", отбеляза Тимъти Граф, ръководител на макростратегията за Европа, Близкия изток и Африка в State Street.
"Бихме могли да се отървем от митата днес и това пак ще е причинило доста щети, само строго от гледна точка на САЩ като надежден участник в двустранни и многостранни споразумения, вариращи от търговия до обща отбрана".
Напредъкът, който централните банки постигнаха през последните няколко години в овладяването на най-лошия скок на световната инфлация от десетилетия чрез повишаване на лихвените проценти в бърза последователност, също се очаква да спре поради митата, за които икономистите са съгласни, че са инфлационни.
"Отрязването на най-големия ви търговски партньор ще доведе до всякакви диви и не толкова чудесни неща с цените и това ще окаже всякакви негативни въздействия върху реалните доходи и в крайна сметка върху търсенето", добави Граф от State Street.
"Това е ситуация, при която възможността да навлезем в стагфлационна среда винаги е била доста ниска - но мисля, че сега е по-висока".
Стагфлацията обикновено се определя като продължителен период на липса или нисък растеж, висока инфлация и нарастваща безработица.
Повече от 65% - 19 от 29-те анкетирани основни централни банки - не се очаква да постигнат целите си за инфлация тази година. Броят леко спада до 15 за следващата година.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07603 |
![]() |
1 | 2.29262 |
![]() |
10 | 3.92926 |
![]() |
100 | 4.48288 |
![]() |
1 | 1.72214 |
Последни новини
- 20:13 Хороскоп за вторник, 29 април 2025 г.
- 19:32 Даниел Митов зове кметове и областни управители да се обучават за работа с BG-ALERT
- 19:25 Сарафов стяга редиците на прокуратурата в битката с пияни и дрогирани шофьори
- 19:18 ВСУ загубиха още един изтребител Су-27
- 19:11 Катастрофа между кола и моторист на столичния бул. "Константин Величков"
- 19:04 МОН уверява: Религията в училище няма да е задължителна и насила
- 18:59 Откриха дрога за над 120 000 лв. в резервоар на лек автомобил
- 18:55 Красимир Вълчев засилва ученето на инженерни специалности с 4 мерки