Путин: Арктика трябва да остане мирна зона

ЕС и Свят 23.09.2010 14:31

Руският премиер Владимир Путин призова към мир и сътрудничество в Арктика, докато полярните страни се борят за своя дял от богатото на енергийни ресурси морско дъно в региона. "Смятаме, че е наложително да запазим Арктика като зона на мира и сътрудничеството", заяви Путин пред участниците на Международния арктически форум в Москва.

"Чухме футуристични предсказания, които заплашват с предстояща битка за Арктика. Но ние внимателно следим ситуацията в региона и ясно виждаме, че по-голямата част от страховитите сценарии за Арктика не са основателни", заяви Путин.

Канада, Дания, Норвегия, Русия и Съединените щати се надпреварват за подялбата на Арктика, след като американски учени наскоро заявиха, че глобалното затопляне може да остави региона без лед до 2030 г. 1/4 от неизползваните енергийни ресурси на Земята се смята, че се намират под морското дъно на Арктика. Путин и представители на други арктически нации на двудневния форум подчертаха, че очакват от ООН да вземе решение по техните претенции за богатствата в региона. /АФП-БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355