Армията в Уганда дръпна шалтера на водещи медии в страната

ЕС и Свят 28.06.2026 17:32 Снимка: ДНЕС+

Армията в Уганда дръпна шалтера на водещи медии в страната

Началникът на армията на Уганда разпореди затварянето на телевизионни станции, вестници и радиостанции. Това предаде БиБиСи.

Причината за спирането на медиите не е оповестена публично. В социалниата мрежа Х генерал Мухузи Кайнеругаба посочи, че не вярва в свободната преса. Според него пресата трябва да се ръководи от кадри на революцията.

По думите му "Дейли Монитор" - най-големият независим ежедневник в Уганда - и NTV Уганда, един от най-големите частни радио- и телевизионни оператори в страната, няма да отворят отново без неговото разрешение.

Опозиционни и правозащитни групи упрекват генерал Кайнеругаба, че е централна фигура в силно репресивен режим, воден от баща му, президента на Уганда.

Кайнеругаба заяви, че отсега нататък всички медии в Уганда ще спазват правилата.

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355