Проучване в Южна Африка показва, че Омикрон може да измести Делта

ЕС и Свят 28.12.2021 19:20 Снимка: ДНЕС+

Проучване в Южна Африка показва, че Омикрон може да измести Делта

Изследване на южноафрикански учени показва, че вариантът на коронавируса "Омикрон" може да измести "Делта" варианта, тъй като заразяването с новия вариант повишава имунитета към по-стария, информира "Ройтерс".

Проучването е обхванало само малка група хора и не е преминало научна рецензия, но установи, че хората, които са били заразени с "Омикрон", особено онези, които са били ваксинирани, са развили повишен имунитет към варианта "Делта".

Анализът е включил 33 ваксинирани и неваксинирани хора, които са били заразени с варианта "Омикрон" в Южна Африка.

Въпреки че авторите са установили, че неутрализацията на "Омикрон" се е увеличила 14 пъти за 14 дни след началото на проучването, те също така са установили, че е имало 4,4-кратно увеличение в неутрализацията на варианта "Делта.

"Увеличаването на неутрализацията на варианта "Делта" при индивиди, заразени с "Омикрон", може да доведе до намалена способност на "Делта да заразява повторно тези индивиди", подчертаха учените, провели проучването.

Резултатите от проучването са "в съответствие с това, че "Омикрон" измества варианта "Делта", след като може да предизвика имунитет, който неутрализира "Делта", което прави повторното заразяване с "Делта" по-малко вероятно".

Според учените последиците от това изместване ще зависят от това дали "Омикрон" е по-малко патогенен в сравнение с "Делта".

"Ако е така, тогава честотата на тежкото заболяване от COVID-19 ще бъде намалена и инфекцията може да се промени, за да стане по-малко разрушителна за хората и обществото", изтъкват учените.

Алекс Сигал, професор в Африканския институт за здравни изследвания в Южна Африка, написа в "Туитър", че ако "Омикрон" е по-малко патогенен, както изглежда от южноафриканския опит, "това ще помогне да изтласка Делта".

Според по-ранно проучване в Южна Африка налице е ограничен риск от хоспитализация и тежко заболяване при хора, заразени с "Омикрон" в сравнение с "Делта" варианта, въпреки че авторите казват, че част от това вероятно се дължи на високия имунитет на населението.

Вариантът "Омикрон", открит за първи път в Южна Африка и Хонконг през ноември, оттогава се разпространи по целия свят и заплашва да претовари болниците в някои страни./news.bg

CHF CHF 1 2.09763
GBP GBP 1 2.34329
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.38766
USD USD 1 1.86358