
ЕС и Свят 26.04.2025 11:25 Снимка: ДНЕС+
Президенти, премиери и монарси от 80 държави изпращат папа Франциск в последния му път
На площада ще присъстват 80 държавни и правителствени ръководители, сред които президентът на САЩ Доналд Тръмп и съпругата му Мелания, 10 короновани глави, сред които кралете на Белгия, Йордания, Испания, както и религиозни представители
Церемонията по погребението на 266-ия папа Франциск (Хорхе Марио Берголио) ще се състои днес във Ватикана, предадоха от пресслужбата на Светия престол. Заупокойната литургия ще бъде отслужена на площад Свети Петър.
След това ковчегът с тялото на понтифика, който почина на 21 април на 88-годишна възраст, ще бъде транспортиран до църквата „Дева Мария Велика“ (папската базилика „Санта Мария Маджоре“) от другата страна на рекаТибър в Рим, където ще бъде положено за вечен покой.
За първи път от повече от век понтифекс ще бъде погребан извън базиликата Свети Петър във Ватикана. “Гробницата трябва да е в земята; семпла, без особена украса и с единствения надпис: Франциск”, написа папа Франциск в завещанието си, публикувано от Ватикана.
Погребението ще бъде финансирано от дарение на благодетел.
На площада ще присъстват 80 държавни и правителствени ръководители, сред които президентът на САЩ Доналд Тръмп и съпругата му Мелания, 10 короновани глави, сред които кралете на Белгия, Йордания, Испания, както и религиозни представители, включително Константинополския патриарх Вартоломей.
Принц Уилям ще пристигне от Великобритания.
Заради издадената заповед за арест на руския президент Владимир Путин от Международния съд в Хага Русия ще бъде представена от министъра на културата Олга Любимова, а ръководителят на отдела за външни църковни връзки Волоколамският митрополит Антоний ще представлява Руската православна църква, предаде ТАСС.
Според одобрения протокол на първия ред ще седнат президентът на Аржентина (родината на Берголио) Хавиер Милей и президентът на Италия Серджо Матарела.
Най-многобройни са делегациите на Италия и Аржентина. Останалите високопоставени гости ще бъдат настанени в съответствие с азбучния ред на имената на страните, които представляват, уточниха от пресслужбата на Светия престол.
Според предварителния списък Тръмп трябва да седи между президентите на Естония и Финландия, недалеч от президента на Франция, а председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и други лидери на ЕС ще бъдат на последния ред. Там се очаква да бъде настанен и украинският президент Володимир Зеленски.
Заупокойната литургия ще бъде ръководена от кардинал Джовани Батиста Ре, декан на Колегията на кардиналите. Предния ден беше извършен ритуалът по затваряне на ковчега.
В продължение на три дни 250 000 души дойдоха в базиликата Свети Петър, за да се сбогуват с Франциск. Общо, според оценки на римските власти, които отговарят за гарантирането на сигурността, до половин милион души могат да се съберат във Ватикана за погребението.
Франциск, който взе папското си име от Франциск от Асизи, известен със своя аскетизъм, поддържаше скромен начин на живот, както като архиепископ на родния си Буенос Айрес, така и като глава на Римокатолическата църква.
Той отказа папските апартаменти на Апостолическия дворец, оставайки да живее в апартамент във ватиканския хотел "Къщата на Санта Марта". Носеше обикновен нагръден кръст и сребърен рибарски пръстен (символ на папската власт), който принципно се изработва от по-скъпи материали.
Франциск нареди да го поставят в обикновен дървен ковчег в папските му одежди и черните му износени обувки, които винаги носеше вместо червени кадифени чехли.
Неговият надгробен камък в църквата "Дева Мария Велика" също ще бъде прост. Ковчегът с тялото му ще бъде поставен под обикновена мраморна плоча с надпис "Франсис" на латински.
Репродукция на неговия нагръден кръст ще виси в нишата отгоре. Франциск поиска да бъде погребан „в земята“, което означава погребан под нивото на земята, а не в стена, както е католическият обичай.
Франсис избра мястото на погребението си приживе. Църквата „Дева Мария Велика“, една от папските базилики в Рим, съхранява почитана икона на Дева Мария, за която се смята, че защитава и покровителства Рим.
Самата църква е основана на мястото, посочено от Дева Мария във видение на папа Либерий през 4 век. Според легендата тя наредила да се построи храм, посветен на нея на мястото, където се случило чудото на 5 август, когато точно на това място завалял сняг в разгара на лятото.
Франсиск избра място за погребение в ниша между параклиса Павлин (в чест на Павел V, Боргезе, който е погребан там) и параклиса Сфорца. Изборът на Франциск е необичаен, тъй като повечето папи са избрали да бъдат погребани в базиликата Свети Петър. В случай на канонизация, както се случи с Йоан Павел II, тялото се пренася в горната част на катедралата.
Макар бъдещата гробница на Франциск да бъде скромна, базиликата блести със злато и светлина: таванът е покрит с позлатено дърво, а светлината от високите прозорци озарява сложните мозайки и колони. В дните след смъртта на папата, стотици богомолци и посетители се стичат, за да зърнат мястото, което той толкова силно обичаше.
Санта Мария Маджоре се възвисява на един от седемте хълма на Рим, а нейната камбанария е най-високата в италианската столица. Според легендата, именно тук през август 358 г.—сред лятна жега—пада сняг, който посочва точното място, където според Божията воля трябва да бъде издигната църквата.
Базиликата, такава каквато я познаваме днес, е поръчана от папа Сикст III през 431 г., а мозайките й са великолепен пример за раннохристиянско изкуство. За Франциск това място винаги е било специално – често посещава базиликата, за да се помоли пред иконата Salus Populi Romani, поверявайки на Мария своите апостолски мисии.
Именно в Санта Мария Маджоре Франциск започва първия си пълен ден като папа през 2013 г., както и прави първото си посещение след последната си хоспитализация, за да остави цветя пред светинята на Дева Мария.
Още през декември 2023 г. Франциск споделя плановете си: „Искам да бъда погребан в Санта Мария Маджоре", каза той.
"Защото това е моята лична духовна връзка.“
Вече е "осигурено място за неговото погребение", каза папата тогава и добави с усмивка, че „ще направи премиера на новия ритуал“ на опростените папски погребения.
Избягване на блясъка и протокола
Въпреки че седем други папи са погребани в Санта Мария Маджоре, Франциск ще бъде първият, който няма да бъде погребан в базиликата Свети Петър след Лъв XIII, който почина през 1903 г. и беше положен в базиликата Сан Джовани ин Латерано. Последният папа, погребан в Санта Мария Маджоре, е Климент IX през 1669 г.
Папа Франциск неведнъж е нарушавал папските традиции. Още при началото на понтификата си той отказва да живее в Апостолическия дворец, предпочитайки скромния апартамент в къщата за гости „Санта Марта“. Като кардинал в Буенос Айрес той се придвижва с метро вместо с луксозен автомобил – скромност, която остана негова запазена марка и като папа.
Базиликата като духовен център след смъртта
След смъртта му, базиликата Санта Мария Маджоре се изпълва с опечалени. Атмосферата обаче не е мрачна – напротив, въздухът е зареден с жива музика, а литургията звучи тържествено.
„Това беше просто забележително преживяване,“ разказва Кери Брудър, 71, от Канада. „Знаете, че хората от векове влизат там... и това просто ви кара да се чувствате малки, но в добрия смисъл.“
Седем папи са погребани в Санта Мария Маджоре, един от които (Пий V, папство 1566-1572) е светец. Бенедикт X, първият, погребан в тази църква, е бил така нареченият антипапа в средата на 11 век. Има и такива, които не признаваха Франциск за папа, тъй като неговият предшественик Бенедикт XVI абдикира от престола и живя почти 10 години след това като папа емерит. Последното папско погребение в Санта Мария Маджоре - това на Климент IX - датира от втората половина на 17 век.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07603 |
![]() |
1 | 2.29262 |
![]() |
10 | 3.92926 |
![]() |
100 | 4.48288 |
![]() |
1 | 1.72214 |
Последни новини
- 18:03 Ирак подарява на Сирия 220 000 тона пшеница
- 17:53 Синът на заместник-директор на ЦРУ е загинал в Украйна. Служил е в руските десантни войски
- 17:43 Над 150 чужди дипломати почетоха в Москва паметта на съветските войници
- 17:31 Марочко: Руските бойци смазват украинските въоръжени сили в Часов Яр
- 17:20 Лавров: Ние сме сериозни хора и не обсъждаме публично детайли от преговорите, както прави Зеленски
- 17:09 "Спящият принц" на Саудитска Арабия, който е в кома вече 20 години
- 16:58 Великобритания е готова с първите четири прототипа на новия танк Challenger 3
- 16:47 Огромна дупка на бул. "Цариградско шосе" в София