Президентът и премиерът на Хърватия в спор за конфликта в Близкия изток

ЕС и Свят 30.10.2023 19:27 Снимка: ДНЕС+

Президентът и премиерът на Хърватия в спор за конфликта в Близкия изток

Председателят на хърватския парламент Гордан Яндрокович и президентът на страната Зоран Миланович влязоха в задочен спор във връзка с позицията, която Хърватия е изразила при гласуването на резолюцията на Общото събрание на ООН за конфликта в Близкия изток. Хърватия бе една от 14-те страни, които гласуваха против резолюцията на Общото събрание на ООН, призоваваща към незабавно хуманитарно примирие в ивицата Газа.

Президентът Зоран Миланович определи вота на Хърватия като заплаха за национална сигурност. Председателят на парламента Гордан Яндрокович пък подчерта, че Хърватия е последователна в позициите си и подкрепя правото на Израел на самоотбрана в съответствие с международното право, съобщава агенция Хина.

„Ние веднага осъдихме терористичното нападение на "Хамас" в Израел и вярваме, че резолюцията трябваше да споменава това терористично нападение. Хърватия показа ясно от самото начало, че се грижи за фундаменталните ценности и подкрепя Израел“, каза Яндрокович и допълни, че се очаква от Израел да уважава международното право, но трябва ясно да се казва как е започнало всичко, а именно с терористичните действия на паравоенната организация "Хамас".

Резолюцията на Общото събрание е необвързваща и бе разкритикувана от Израел и от САЩ, които осъдиха това, че в текста не се споменава "Хамас". Тя бе приета под аплодисменти и събра 120 гласа "за", 14 "против" и 45 "въздържали се" от 193 членове на ООН.

Хърватският президент заяви, че не е бил включен в консултации и не е бил уведомен за вота на Хърватия при гласуването на резолюцията на ООН. Според него с този вот хърватските дипломати са застрашили националната сигурност, информира регионалната телевизия Ен 1. По думите му Хърватия е гласувала като противник на мира.

„Хърватия трябваше да се въздържи от гласуване на споменатата резолюция, както и повечето страни членки на Европейския съюз. Трудно разбираеми са причините, които са накарали правителството на Хърватия да отстъпи така очевидно от позиция на мир и уважение на хуманитарното право, освен ако в този случай не става въпрос за лични политически интереси и позиции на премиера Андрей Пленкович“, пише в изявление на президентството.

Яндрокович отрече твърденията на Миланович и посочи, че „от самото начало Хърватия има една и съща позиция относно терористичната атака на Хамас срещу Израел“.

„Президентът на Републиката е правил много изявления, които са навредили на международната позиция на Хърватия – от проруските му възгледи до силните му връзки с (президента на босненската Република Сръбска Милорад) Додик, така че не смятам, че има някаква истина в това, което той казва“, допълни председателят на парламента.

Според него много повече внимание си струва да се обърне на изявленията на Додик за създаването на „Велика Сърбия“, включваща Сърбия, Република Сръбска, Косово и Черна гора.

„Това е опасно за Хърватия, а относно позицията ни за резолюцията, не мисля, че по какъвто и да било начин ние застрашаваме външната политика на Хърватия“, заключи Яндрокович.

CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549