ЕС и Свят 31.10.2024 09:45 Снимка: ДНЕС+
Посланици на страни от НАТО си позволиха да смъмрят Орбан насред Будапеща
Дипломатите обсъдиха политиката на унгарския премиер спрямо Русия и Китай
Посланици и военни аташета на страни членки на НАТО се срещнаха днес в сградата на американското посолство в Будапеща, за да обсъдят унгарската политика на "икономически неутралитет", в която влизат връзките ѝ с Русия и Китай, обяви посолството на САЩ, цитирано от Ройтерс и БТА.
Срещата предшества утрешната реч на министъра на външните работи на Унгария Петер Сиярто на конференцията по сигурността в столицата на Беларус - Минск. Там е предвидено да присъства и руският външен министър Сергей Лавров.
Унгария е ротационен председател на Съвета на ЕС до края на декември и ще бъде домакин на лидерите на страните членки в Будапеща на 8 ноември в буреносна атмосфера, отбеляза преди два дни АФП.
Министър-председателят Виктор Орбан, който иска да привлече китайски инвестиции в заводи за електромобили и батерии в Унгария, заявява, че неговата страна - член на НАТО и на ЕС, не иска да бъде ограничавана в нито един блок и възнамерява да поддържа търговия и с Русия и Китай, и със западните си партньори.
Орбан, чието правителство поддържа близки отношения с Москва в хода на руската война в Украйна въпреки опитите на ЕС да изолира Русия, твърди, че Будапеща ще се стреми да прилага стратегия на "икономически неутралитет".
"Аспектите по сигурността" на тази политика на Орбан са били обсъдени днес на срещата в посолството на САЩ в Будапеща, отбелязва Ройтерс, като допълва, че посланикът на САЩ Дейвид Пресман отново е разкритикувал връзките на унгарското правителство с Русия и Китай.
"Новата политика на икономически "неутралитет" на Унгария и нарастващите ѝ зависимости от Москва и Пекин носят последствия за сигурността на САЩ и за евроатлантическите интереси. Ние оценяваме възможността да обсъдим новата политика на Унгария с нашите съюзници", заявява Пресман в изявление, разпространено от американското посолство.
Началникът на канцеларията на Орбан заяви на брифинг в отговор на изявлението на посланика на САЩ, че предлага на Пресман да "проучи обемите на търговията между САЩ и Китай, тъй като те нарастват главоломно".
В началото на този месец посланичката на Германия в Будапеща Юлия Грос призова публичните личности в Унгария да надигнат глас срещу действията на управляващите, които според нея подкопават доверието в Унгария от страна на останалите държави в НАТО и ЕС, припомня Ройтерс.
Междувременно Унгария привика шведския посланик във връзка с коментар на министър-председателя на Швеция Улф Кристершон по повод посещението на премиера Орбан в грузинската столица Тбилиси, съобщи Ройтерс, като се позова на унгарското МВнР.
В реакция на изявленията на Орбан относно спорните парламентарни избори в Грузия Кристершон бе цитиран да казва, че унгарският министър-председател не е говорил от името на европейските държави, или на Швеция в частност, но "може би е говорил от името на Русия", посочва Ройтерс.
Искри преди визитата на Орбан във Виена
Орбан ще се срещне утре с председателя на Националния съвет на Австрия Валтер Розенкранц (на този пост от 24 октомври), което накара лидерката на либералната партия НЕОС Беате Майнъл-Райзингер да изпрати писмо на Розенкранц, в което изразява недоволството си, предаде австрийската агенция АПА, цитирана от БТА.
В писмото тя призовава председателя на Националния съвет да "заеме ясна позиция срещу антиевропейското и антидемократично поведение на Виктор Орбан".
На срещата Розенкранц трябва да се "придържа към ценностите на нашата демократична република и най-вече на парламента ни", написа Майнъл-Райзингер на Розенкранц от Австрийската партия на свободата (АПС).
"Горди сме с Австрия, горди сме с нашата демокрация и с това, че парламентът ни е едно жизнено и многообразно място, което отразява многообразието на страната ни. Смятам го за наше задължение твърдо да защитаваме това многообразие", пише тя.
Майнъл-Райзингер пита Розенкранц защо избира Орбан за първи чуждестранен гост на страната, с когото ще посрещне на новия си пост.
"Той е премиер, който потъпква ценностите на либералната демокрация, ограничава правата на опозицията и малцинствата, потиска свободата на медиите и отнема свободата на хората в Унгария да решават сами как искат да живеят и кого искат да обичат", заяви Майнъл-Райзингер за Орбан.
Унгарският премоиер ще се срещне в председателя на Австрийската партия на свободата (АПХ) Херберт Кикъл. АПС, заедно с дясната националистическа партия на Орбан ФИДЕС са част от третата по големина парламентарна група на ЕС "Патриоти за Европа".
Генералният секретар на АПС Кристиан Хафенекер критикува "ощетяването на Унгария, което сега отново се извършва от левите политически сили". Орбан е "действащ правителствен ръководител на приятелска съседна страна, която в момента председателства и Съвета на ЕС. Ето защо, особено в началото на нов законодателен период, е важно да се поддържат добри отношения със съседите".
Орбан търси национална подкрепа с национални консултации
Унгарското правителство междувременно започна нова национална консултация срещу "търговската война", която според него Брюксел води срещу Китай и Русия, десет дни преди срещата на върха на ЕС в Будапеща, предаде Франс прес, на която се позова БТА.
Трябва ли унгарците "да се присъединят към търговската война, започната от Брюксел и да рискуват да застрашат икономиката си", или вместо това трябва да "изберат неутралитет", се пита в един от въпросите.
Сред останалите 11 въпроса, публикувани на страницата във Фейсбук на унгарското правителство са трябва ли да "се окуражава миграцията" или да се работи за раждаемостта, да се приеме или откаже плащането на последните глоби, наложени от Съда на Европейския съюз за правото на убежище.
Премиерът, който постоянно влиза в конфликт с Брюксел, от 2015 г. насам, редовно използва тази техника за допитване до общественото мнение, за да легитимира антиевропейската си позиция, посочва АФП.
"Националните консултации ще укрепят правителството" що се отнася до "изискванията от Брюксел", които водят Европа до "разруха по отношение на конкурентоспособността", обясни наскоро Орбан.
Гражданите са поканени да попълнят въпросника и да го изпратят по пощата до 20 декември.
По време на предишната национална консултация в края на 2023 г. и началото на 2024 г. за суверенитета на Унгария, 1,5 милиона души от общо 8-милионна имащи право на глас изказаха мнението си по поставените въпроси. Позовавайки се на техните отговори, правителството увери, че получава подкрепата на 97% от унгарците.
След това в цялата страна бяха разлепени плакати, насочени срещу председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, които гласяха: "Да не играем по тяхната музика".
Още по темата
CHF | 1 | 2.08222 |
GBP | 1 | 2.34442 |
RON | 10 | 3.93155 |
TRY | 100 | 5.27384 |
USD | 1 | 1.80844 |
Последни новини
- 14:14 Охридското езеро е застрашено от прекомерно строителство, замърсяване и улов на риба
- 14:06 Нина Добрев се сгоди
- 13:57 Спряха опит за контрабанда на тарантули и гекони на "Капитан Андреево" (ВИДЕО)
- 13:48 Приятните есенни дни свършват, от неделя застудява трайно с над 10 градуса
- 13:39 Футболни фенове нападнаха с боксове и бухалки двама младежи в Пловдив
- 13:31 Пентагонът изразява притеснения относно новите шпионски сателити на Илон Мъск
- 13:21 11 български компании, с три по-малко от преди година, са сред 100-те най-големи в Югоизточна Европа
- 13:12 AI системата за сканиране на оръжия в метрото на Ню Йорк се провали