Попоски: Балканите платиха висока цена заради червени линии

ЕС и Свят 22.09.2012 09:02

Аз съм абсолютно убеден, че България няма никакъв интерес да се превръща в пречка за Република Македония по пътя й на членството в ЕС и НАТО.

Това каза в Скопие македонският министър на външните работи Никола Попоски минути преди да отпътува за Ню Йорк за участие в Общото събрание на ООН. С България имаме изключително открит и конструктивен диалог. Евентуалните срещи с техни представители не бих ги разглеждал като възможност за очертаване на някакви червени линии, каза още той.

Балканите заплатиха достатъчно висока цена при поставянето на червени линии и най-често в миналото те се свързват с проливането на кръв и жертви, каза още Попоски по повод изявлението на българския му колега Николай Младенов за поставяне на червени линии в отношенията между България и Македония.

По време на престоя ми в Ню Йорк ще имам срещи с всички мои колеги от региона. По всяка вероятност ще имам някаква формална или неформална среща и с българския министър на външните работи. До момента сме чували за поставянето на доста червени линии, но няма нищо съществено по този въпрос. С Република България, както и с всички останали съседни държави искаме да изграждаме конструктивни отношения, на страни, които ясно са определени да бъдат част от НАТО и ЕС. Това е нашият подход. Не виждам никаква причина за създаване на отрицателен климат в отношенията ни, по не от наша страна, подчерта още македонският дипломат.

В България има една определена група политици, която обективно няма съществено влияние, но очевидно има интерес от създаването на отрицателни отношение с Република Македония, каза още Никола Попоски. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355