ООН: Дълговата криза в най-бедните страни достига нови върхове

ЕС и Свят 25.02.2025 17:21 Снимка: ДНЕС+

ООН: Дълговата криза в най-бедните страни достига нови върхове

Дълговата криза, пред която са изправени най-бедните икономики в света, достига нови върхове и обслужването на дълга изяжда все по-голям дял от приходите за сметка на разходите за развитие. За това предупредиха от Програмата за развитие на ООН, съобщава "Ройтерс".

В политически документ ПРООН посочва, че ново многостранно споразумение за облекчаване на дълга, което включва всички кредитори, "заслужава сериозно внимание".

Лихвените плащания по дълга надхвърлят 10% от държавните приходи в 56 развиващи се страни - почти два пъти повече в сравнение с данните отпреди десетилетие, според доклада на ПРООН, публикуван в началото на срещата на финансовите министри и управителите на централните банки на страните от Г-20 в Южна Африка.

От тях 17 държави са изразходвали повече от 20% от приходите за лихвени плащания - надхвърляйки праг, силно свързан с риска от неизпълнение. Нарастващото бреме за обслужване на дълга е надхвърлило нива, невиждани от повече от две десетилетия, се отбелязва в доклада.

"Компромисите между дълга и развитието застрашават загубеното десетилетие на напредък в развитието за много от най-бедните нации в света", изтъкна директорът на ПРООН Ахим Щайнер.

Външният дълг на 31-те най-бедни страни с висок риск от дългови затруднения беше малко над 200 милиарда долара, което се равнява на по-малко от 1/3 от разпределените за 2021 г. специални права на тираж на МВФ, международна резервна валута, която отиде главно в богатите нации.

Като част от разпределението за 2021 г., богатите страни се съгласиха да пренасочат някои от своите неизползвани СПТ обратно към МВФ, така че Фондът да може да ги заема при лихвени проценти под пазарните на страни с ниски доходи.

Едно ново споразумение за облекчаване - ако бъде грубо моделирано на средното 60% намаление на дълга, постигнато чрез инициативата за силно задлъжнели бедни страни, стартирана преди почти три десетилетия - може да спести на тези 31 най-бедни страни близо 80 милиарда долара, изчисли ПРООН. Сумата ще нарасне до 100 милиарда долара, ако срокът за изплащане бъде удължен с още седем години.

CHF CHF 1 2.07736
GBP GBP 1 2.36126
RON RON 10 3.92958
TRY TRY 100 5.13421
USD USD 1 1.86875