България 06.07.2025 14:03 Снимка: ДНЕС+
25% по-ниски добиви от пшеница отчитат в Добруджа тази година
Причината – замръзвания март и април и горещите дни след това
С малко над 600 кг от декар среден добив започна жътвата в Добруджа. Тепърва предстои активната жътва.
„Жънем с 25% по-малко от реколтата през 2024 г. Причината – замръзвания март и април и горещите дни след това. Не е това, което очаквахме, за съжаление“, казва пред бТВ Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
По думите ѝ по това, което се вижда на полето, пшеницата няма да бъде и с качествата от 2024 г.
„Колегите от мелничарския бизнес ще трябва да добавят подобрители, за да направят качествен хляб. Цените миналата година се въртяха между 400-440 лв. за тон. В момента са около 300-340 лв. на тон, което е доста под себестойността“, казва още Жекова.
„България не влияе на цената на пшеницата. Последната хубава година беше 2021 г. – качество и добра цена. Очакваме ниски добиви и на царевица, и слънчоглед. За сектор Земеделие предстои поредна трудна година. Четвърта година работим на загуба“, посочи още Жекова.
„Пшеница за българско потребление ще има, произвеждаме достатъчно. В цената на хляба влизат и още много други неща – ток, горива, заплати, вероятно ще доведе до увеличаване на цената, въпреки че пшеницата е по-евтина със 100 лв. на тон“, каза още Радостина Жекова.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:07 Хороскоп за неделя, 25 януари 2026 г.
- 19:39 Преустановяване на полети от Air France, KLM и Lufthansa поради напрежението в Близкия изток
- 19:29 The National Interest: Русия активно укрепва позициите си в Близкия изток
- 19:20 Прокуратурата в Испания отказа да разследва обвинения срещу Хулио Иглесиас
- 19:10 Културен сблъсък в Полски Тръмбеш след пристигането на работници от Пакистан
- 18:58 Индийци спят по покривите заради слон убиец
- 18:48 Китай не вижда в Арктика арена за геополитическо съперничество
- 18:37 Египтолог: предстои откриването на гробницата на легендарната Нефертити