Ню Йорк казва в кои музеи има крадени експонати от цял свят

ЕС и Свят 02.06.2023 18:36 Снимка: ДНЕС+

Ню Йорк казва в кои музеи има крадени експонати от цял свят

Ню Йорк огласява случаите на международен трафик на антики, стигнали до музеите му, съобщи АФП. Стотици откраднати от Азия, Европа и Близкия изток предмети на изкуството са част от престижни музейни и частни колекции в продължение на десетилетия.

Сред музеите, в чиито хранилища има откраднати артефакти, е "Метрополитън". "Разследваните и върнати антични произведения на изкуството с произход от над 12 държави, открити в музеи, художествени галерии, аукционни къщи и частни колекции в Ню Йорк, са толкова много, че не оставят съмнение - градът е един от световните центрове за трафик", съобщава Христос Цироганис, археолог и историк на изкуството от университета в Орху, Дания.

Цироганис и колегата му от университета в Кент, Великобритания, Дейвид Гил, който е професор по право, споделиха пред Франс прес част от разследванията си, свързани с международните мрежи за трафик на предмети на античното изкуство. Техните разработки са използвани от правосъдните органи в Ню Йорк.

През 2017 г. прокуратурата в Ню Йорк започна кампания по връщане на откраднати предмети на изкуството - от гръко-римския период, Византия, Месопотамия, Китай, Индия, Южна Азия. Периодът, в който са изнесени нелегално, е между 1970 г. и 1990 г.

Прокурорът Алвин Браг застана начело на прокуратурата в Ню Йорк през 2022 г. Оттогава повече от 950 предмета на стойност 165 млн. щатски долата са върнати на 19 държави, сред които Камбоджа, Китай, Индия, Пакистан, Египет, Ирак, Гърция, Турция, Италия. По време на церемония на 9 май в генералното консулство на Китай в Ню Йорк Браг върна на Пекин две каменни погребални скулптури от 7-и век, оценени на 3,5 млн. щатски долара. Скулптурите са откраднати от гробове през 90-те години и продадени нелегално, след което са били "дадени назаем" на "Метрополитън" от 1998 г. до 2023 г. от Шелби Уайт, колекционерка от Манхатън. Това беше разкрито от нюйоркската прокуратура благодарение на съвместна акция на полицаи и магистрати.

Шелби Уайт е на 85 години. Милиардерка и филантроп, тя е сред дарителите на "Метрополитън". В този музей между 2021 и 2022 г. са открити множество откраднати произведения на изкуството.
Благодарейки за сътрудничеството, прокурорът Браг обяви в началото на май наказателно производство срещу Уайт заради антиките, притежавани от нея. Открити са 89 предмета с произход от 10 държави на стойност 69 млн. щатски долара.

Агенция Франс прес не е успяла да влезе в контакт с Шелби Уайт. През 2022 г. Тя заяви пред в. "Арт Нюзпейпър", че "наистина няма какво да признава".

Но според Цироганис и Гил притежаваното от Уайт, придобито още докато е бил жив съпругът й Леон Леви (починал през 2003 г.), ще бъде "зле разследвано", най-вече в частта, отнасяща се до периода след приемането на международната конвенция на ЮНЕСКО срещу трафика на културно наследство. "До 2008 г. Уайт е върнала 10 предмета на Италия и два на Гърция. Тя вероятно е имала сериозни съмениея относно произхода и статута на притежаваното от нея преди 2021-2022 г.", каза Гил, цитирайки изявление на Шелби Уайт, според което тя е купувала произведения на изкуството на търгове, организирани от "Сотбис" и "Кристис" или от търговци на изкуство на Мадисън Авеню. "Закупуването на антики е законно."

На 19 май нюйоркското правосъдие върна в Ирак варовикова скулптура на слон и алабастрова скулптура на бивол, датиращи от месопотамския период, "откраднати по време на войната в Персийксия залив и пренесени контрабандно в Ню Йорк в края на 90-те години". Биволът е намерен в частната колекция на Шелби Уайт, обяви прокурорът Браг, заявявайки, че "Ню Йорк няма да стане хранилище за откраднати предмети на изкуството".

Колекционерът Майкъл Стайнхард, на чието име има галерия в "Метрополитън", е върнал 180 произведения на стойност 70 млн. щатски долара. Търговецът на произведения на изкуството от Манхатън Субаш Капур е осъден през ноември миналата година на 10 години затвор в Индия след десетилетие разследване.

През септември Браг успя да върне на Египет 16 предмета, от които 5 бяха намерени в "Метрополитън". Разследването е водено в Ню Йорк и Париж, а Жан-Люк Мартинес - бивш директор на музея "Лувър", е обвинен в трафик. Смята се, че Мартинес е игнорирал сигналите за възможни фалшиви сертификати за произход. Настоящата директорка на "Лувър" - Лоранс де Кар, каза пред АФП, че големите музеи трябва да познават историята на предметите в колекциите си, но случаят с Лувъра не е като този с 'Метрополитън".

Заради натиска музеят "Метрополитън" обяви създаването на комисия от експерти, които ще разследват произхода на някои от предметите в колекциите. В случай на кражба предметите ще бъдат връщани, припомня БТА.

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447