
ЕС и Свят 14.02.2025 15:19 Снимка: ДНЕС+
New York Times:Разговорът с Тръмп показа, че Путин може с едно обаждане да прекрои картата на Европа
Обаждането на Тръмп се превърна в ключов момент в украинския конфликт и затвърди мнението на Путин, че Москва и Вашингтон трябва сами да решат съдбата на Украйна, пише Антон Трояновски в The New York Times. Този разговор е ясен знак, че Русия може да прекрои картата на Европа и да разшири влиянието си.
За президента Владимир Путин едно-единствено телефонно обаждане стана повратна точка, толкова важна, колкото някои от битките в тригодишния конфликт в Украйна.
В дълъг телефонен разговор в сряда президентът Тръмп изложи на Путин голяма част от собствената си визия за света: че Русия и Съединените щати са две големи сили и трябва директно да се споразумеят за съдбата на Украйна и да преминат към решаването на още по-важни глобални проблеми.
Това е може би най-ясният знак, че Путин, въпреки катастрофалните провали на специалната операция в Украйна, започнала през 2022 г., все още може да излезе от конфликта, като преначертае картата на Европа и разшири руското влияние.
Разговорът се проведе в същия ден, когато министърът на отбраната на Тръмп Пийт Хегсет каза, че САЩ няма да подкрепят стремежите на Украйна за членство в НАТО. Освен това Сенатът утвърди Тулси Габард, която е широко смятан за про-Путин, за следващия директор на националното разузнаване.
Взети заедно, тези развития възнаградиха продължилата месеци офанзива от страна на Путин, който щедро хвали Тръмп – очевидно разчитайки, че американският президент ще има властта да гарантира победата на Русия в Украйна.
"Путин играе много сложна игра", каза Татяна Становая, старши сътрудник в Евразийския център Карнеги в Берлин. — "В опит да съблазни Тръмп, той дава 100% от себе си."
В Москва новината за дългоочакваното обаждане предизвика вълна от слабо сдържана радост. Коментатори твърдят, че тригодишният опит на САЩ за изолиране на Русия е окончателно приключил. Те отбелязаха ентусиазирания пост на Тръмп в социалните мрежи, написан след разговора, за "великата история на нашите народи" и отбелязаха, че американският президент първо е разговарял с Путин - и едва след това се е обадил на украинския президент Володимир Зеленски.
Един руски депутат каза, че разговорът на Тръмп с Путин е "разрушил блокадата на Запада". Друг сподели, че европейците сигурно четат публикациите на Тръмп "с ужас и не могат да повярват на очите си". Трети заяви, че това е "ден за добри новини".
На фона на общия прилив на оптимизъм, основният индекс на руския фондов пазар скочи с 5% в четвъртък до най-високото си ниво от миналото лято, докато опустошената рубла се засили спрямо долара до най-високото си ниво от септември.
Руските бизнесмени се надяват, че мирното споразумение с Тръмп ще доведе до отмяна на санкциите. Кремъл съобщи, че освен Украйна Тръмп и Путин са обсъдили "двустранните руско-американски отношения в икономическата сфера".
Но не всички се радват. Пламенни патриоти възроптаха в социалните мрежи, че споразумение със САЩ би било предателство за войниците на бойното поле. Блогът "Два майора", с повече от милион абонати в Телеграм, цитира боец, който признава, че разговорът в сряда е бил "деморализиращ и изнервящ" за него.
Становая и други коментатори отбелязаха, че шансовете на Путин да получи всичко, което иска, в никакъв случай не са гарантирани. По-специално, докато Тръмп изглежда по-фокусиран върху прекратяването на боевете в Украйна, Путин се стреми към по-широко споразумение със Съединените щати, което да отблъсне НАТО от руските граници и да позволи на Русия да си възвърне сферата на влияние в Европа.
"Доналд Тръмп се изказа в полза на ранно прекратяване на военните действия", каза Кремъл, обобщавайки разговора и намеквайки за разминаването. - "Президентът Путин от своя страна спомена необходимостта от премахване на първопричините за конфликта."
На дипломатическия фронт срещу Путин продължава да се противопоставя настроената решително Европа. Висши европейски военни служители, които се срещнаха в Брюксел в четвъртък, не показаха никакви признаци да изоставят дългогодишната си позиция, че Украйна трябва да бъде в центъра на всяка мирна инициатива и че Европа трябва да бъде на масата на преговорите.
Министърът на отбраната на Обединеното кралство Джон Хийли повтори дългогодишната мантра на администрацията на Байдън, че "не може да има преговори за Украйна без самата Украйна".
Остава неясно обаче колко влияние ще имат европейците върху САЩ по украинския въпрос, въпреки цялата им съпротива.
Разговорът между двамата президенти постави началото на сложни преговори, чиито контури - и дори съставът на участниците - все още са неясни. Зеленски ще се опита да аргументира необходимостта от американска подкрепа, когато се срещне с държавния секретар Марко Рубио и вицепрезидента Джей Д. Ванс в Мюнхен в петък.
Вероятно Путин ще поддържа военния натиск върху Украйна, докато се възползва от желанието на Тръмп да играе на миротворец. Анализаторите смятат, че Путин е най-загрижен за териториите, които още не са превзети. По-скоро той се стреми към всеобхватно споразумение, което да попречи на Украйна да се присъедини към НАТО, да ограничи размера на украинските въоръжени сили и да намали присъствието на западния алианс в Източна и Централна Европа.
Анализаторите се съмняват, че Путин ще се съгласи да спре военните действия без гаранции, че поне някои от тези по-широки искания ще бъдат изпълнени. Той демонстрира увереност, че Русия разполага с достатъчно персонал, военно оборудване и икономическа мощ, за да надделее над Киев на бойното поле и че Украйна бързо ще рухне, ако Тръмп оттегли подкрепата на САЩ.
"Няма да издържат и месец, ако парите свършат", каза Путин през януари.
Самият Путин обаче е под известен натиск, който според някои анализатори може да го принуди да се откаже от редица искания. Според западни служители руските войски губят до хиляда души всеки ден, а икономиката на страната рискува да прегрее, тъй като основният лихвен процент на Централната банка вече е достигнал стратосферно ниво от 21%.
Базираният в Москва руски политически анализатор Иля Грашченков каза, че след телефонния му разговор с Тръмп стратегията на Путин да играе ва-банк в конфликта в Украйна "може да се окаже добър залог в казиното".
Русия претърпя огромни загуби в Украйна, залагайки, че рано или късно "глобалната парадигма ще се промени" и Западът ще се умори да подкрепя Киев, заключи Грашченков в телефонно интервю: "Тази промяна вече е настъпила, но не е ясно как този залог ще проработи в бъдеще".
Превод и редакция: Епицентър.БГ
Още по темата
![]() |
1 | 2.09269 |
![]() |
1 | 2.26763 |
![]() |
10 | 3.86688 |
![]() |
100 | 4.17071 |
![]() |
1 | 1.66213 |
Последни новини
- 22:02 Хороскоп за събота, 5 юли 2025 г.
- 19:34 Тръмп планира ММА боеве в Белия дом догодина по случай 250 години от създаването на САЩ
- 19:26 Прокуратурата поиска до 8 г. и 9 месеца затвор за Имамоглу по обвинението за фалшива диплома
- 19:19 Вотът на недоверие срещу Урсула фон дер Лайен ще е на 10 юли
- 19:12 Делян Пеевски категоричен: Избори ще има, след като изтекат 4-те години мандат!
- 19:04 Най-малко 47 души са ранени след катастрофа на два градски автобуса в Атина
- 18:55 Задържаха мъж за хулигански прояви на протеста в София
- 18:48 АФП: Тръмп жъне успех след успех както в САЩ, така и в международен план