ЕС и Свят 25.05.2022 19:10 Снимка: ДНЕС+
Нарушаването на санкциите на ЕС да стане европейско престъпление, поискаха от ЕК
Европейската комисия предложи днес нарушаването на санкциите на ЕС да бъде обявено за европейско престъпление, предаде БТА. Това означава, че подобно действие ще бъде включено в списъка на престъпленията във всяка страна от ЕС и ще бъде наказвано със сходна строгост, ако предложението бъде одобрено.
Предлага се също промяна в правилата за отнемане и възстановяване на отнето имущество. Предвижда се да бъде отнемано имуществото на онези граждани и фирми, които са нарушили санкциите.
Комисията отбелязва, че прилагането на санкциите е още по-важно заради войната на Русия срещу Украйна. Допълва се, че в повечето държави от ЕС неспазването на санкциите се преследва от закона, както и че подобни нарушения създават заплахи за сигурността и международния мир.
ЕК предлага за нарушение да се определя участието в дейности, които целят пряко или косвено заобикаляне на санкциите. Според комисията е необходимо да се ускори работата по налагането на спешен запор на имущество на нарушителите, както и на засегнатите от санкциите на ЕС. Комисията предлага във всяка държава от ЕС да бъде създадена структура за управление на запорирано или отнето имущество, за да не се губи неговата стойност, да може да се продава и да бъдат ограничени разноските по неговото съхранение.
Отчита се, че ЕС е одобрил над 40 списъка със санкции, които включват запор на имущество, забрана за преминаване на границите, забрана за внос и износ на стоки, както и за извършване на банкова дейност. Държавите от ЕС досега са съобщили, че са запорирали имущество за 9.89 милиарда евро и са предотвратили действия на стойност 196 милиарда евро.
Комисията отбелязва, че с наложените санкции срещу Русия и Беларус се е повишила необходимостта от издирването на имуществото на олигарси. ЕК настоява, че уеднаквените мерки за изпълнение на санкциите ще помогнат на ЕС да говори с един глас, като пояснява, че засега в някои от европейските страни нарушението на санкциите води само до административни наказания.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:02 Испанският премиер предсказа глобална катастрофа за САЩ и каза „не“ на Вашингтон
- 17:58 Апелативна прокуратура - София отчете пред Сарафов 97,66 % решени преписки за 2025 г.
- 17:49 Столична община и WWF почистват бреговете на река Какач за Часа на Земята
- 17:40 Лондон и Париж създават коалиция за военно разблокиране на Ормузкия пролив
- 17:32 Ирак привика американския шарже д'афер
- 17:23 Войната в Близкия изток започна да се отразява негативно на Балканите
- 17:14 Испания гневна, че гражданите по света плащат цената за незаконната война на САЩ и Израел
- 17:05 EC e нeдoвoлeн oт Cъpбия зapaди пoĸyпĸи нa ĸитaйcĸи paĸeти - oбмиcля cпиpaнe нa финaнcиpaнeтo й