Мицкоски: Няма да променим конституцията, заради няколкостотин граждани, определили се като българи

ЕС и Свят 17.07.2024 13:54 Снимка: ДНЕС+

Мицкоски: Няма да променим конституцията, заради няколкостотин граждани, определили се като българи

„Не мога да приема промяна на конституцията, заради вписване на няколкостотин македонски граждани, които определят себе си като българи“.

Това заяви премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски в интервю за телевизия „Сител“.

Мицкоски каза, че е разговарял с българския си колега Димитър Главчев, за да координират работата по потушаването на пожара, който от РСМ навлезе в територията на България, през планината Огражден. Министър-председателят на РСМ обаче изключи възможността да води разговори с българското служебно правителство относно присъединяването на Скопие към ЕС.

Мицкоски отново повтори тезата си, че правителството му няма да изпълни Френското предложение, според което РСМ трябва да впише българите в конституцията си, за да започне преговори за членство с ЕС. Той определи подобно условие като „неприемливо“ и добави, че 75% от гражданите на РСМ споделят мнението му.

„Подготвени сме да решаваме този проблем, но не под тези условия. Македонският народ не го приема, а на мен народа ми плаща да работя за неговия интерес - 75 % казват, че това е неприемливо. Имаме подготвена позиция, готови сме да разговаряме и не мога да приема промяна на конституцията, заради вписване на няколкостотин македонски граждани, които казват за себе си, че са част от българската общност тук“, каза премиерът.

Той за пореден път спекулира, че не РСМ нарушава човешките права на македонските българи, а България потиска правата на „македонската общност“, живееща на нейна територия. Мицкоски твърди, че решенията на Съда за правата на човека, по този въпрос, са 14:0 в полза на РСМ.

Правителственият глава добави, че конституционните промени са част от вътрешните работи на РСМ и никой няма право да се бърка в тях.

Още по темата

CHF CHF 1 2.10939
GBP GBP 1 2.35062
RON RON 10 3.92997
TRY TRY 100 5.43683
USD USD 1 1.87844