Мирослав Лайчак: Ситуацията в Северно Косово продължава да е крехка

ЕС и Свят 03.07.2023 11:23 Снимка: ДНЕС+

Мирослав Лайчак: Ситуацията в Северно Косово продължава да е крехка

Специалният пратеник на Европейския съюз за диалога Белград-Прищина Мирослав Лайчак каза, че въпреки стъпките за намаляване на напрежението, ситуацията в Северно Косово продължава да бъде крехка, предаде Танюг.

„За съжаление, въпреки съществуването на ясни стъпки за успешно намаляване на напрежението, ситуацията продължава да е крехка“, написа Лайчак във Фейсбук.

Косовските сърби в северните косовски общини Звечан, Лепосавич и Зубин поток, където те са мнозинство, започнаха ежедневни протести от 26 май пред общинските сгради. Те протестират срещу албанските кметове в тези общини, които бяха избрани на местните избори с избирателна активност от 3,5 на сто, тъй като сърбите бойкотираха вота. На 29 май се стигна до сблъсъци между протестиращи, полиция и военни на мироопазващите сили на НАТО в Косово КейФОР, в които бяха ранени около 30 войници от КейФОР и около 50 косовски сърби.

Лайчак посочи, че последните два дни е бил в Брюксел, където със своя екип е работил отблизо с международните партньори за координацията на следващите стъпки в решаването на настоящата криза в Северно Косово, пише БТА.

Той отбеляза, че е разговарял с членовете на Комисията по външните работи на Европейския парламент, както и с генералния директор за политиката на съседство и разширяването на Европейската комисия Герт Ян Копман за ситуацията в Северно Косово и последните събития в диалога между Белград и Прищина.

ЕС се опитва да окаже натиск върху правителството на Курти за нови местни избори в четирите общини в Северно Косово. Косовското правителство обаче настоява да бъде спазена процедурата и нови избори да бъдат проведени по официално искане на поне 20 процента от избирателите. Друг траен елемент на разногласията е все още нереализираната договореност за създаване на Съюз на сръбските общини.

CHF CHF 1 2.00187
GBP GBP 1 2.27939
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62978
USD USD 1 1.81667