Макар и трудно, "данък милиардери" си пробива път

ЕС и Свят 26.07.2024 17:39 Снимка: ДНЕС+

Макар и трудно, "данък милиардери" си пробива път

Г-20 се съгласи да работи съвместно, за да гарантира ефективното облагане с данъци на свръхбогатите в декларация, която търси баланс между националния суверенитет и по-голямо сътрудничество, за да се избегне неплащането на налози, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Декларацията, която ще бъде публикувана днес, е приоритет за Бразилия, която председателства преговорите на Г-20 тази година и чийто президент Луиз Инасио Лула да Силва, бивш работник във фабрика, настоява за включването на "данък милиардери" в дневния ред на Г-20.

"При пълно зачитане на данъчния суверенитет, ще се опитаме да си сътрудничим, за да гарантираме, че физическите лица с много високи доходи ще бъдат облагани ефективно с данъци". Това се посочва в декларацията, с която Ройтерс се е запознал.

"Сътрудничеството може да включва обмен на най-добри практики, окуражаване на дебати относно принципите за данъчно облагане и разработване на механизми срещу укриване на данъци, включително справяне с потенциално вредни данъчни практики", се посочва в декларацията.

Бразилия инициира дискусия върху предложението за налагане на данък от 2% върху състояния над 1 милиард долара, повишавайки прогнозните приходи до 250 милиарда долара годишно от 3000 физически лица.

"Това, което започнахме днес е по-широк процес, който ще изисква участието на академичните среди, учени и международно организации с опит и време като Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) и ООН", заяви пред медии финансовият министър Фернандо Хадад.

Останалите страни от Г-20, които подкрепят предложението обаче отбелязват колко трудно ще е да бъде въведено това споразумение.

"Всички ние знаем, че започваме процес, който е много, много предизвикателен", заяви в кулоарите на Г-20 еврокомисарят по икономиката Паоло Джентилони.

"Първата стъпка ще бъде да работим върху обмена на информация сред различните страни, това ще е нещо, което ще коментираме през идните месеци и години".

Финансовата министърка на САЩ Джанет Йелън също приветства духа на дискусиите по декларацията, но беше предпазлива във връзка с новата глобална данъчна политика, отбелязвайки, че американският президент Джо Байдън е предложил някои политики за тази цел, включително "данък върху милиардерите".

Подобен данък би бил насочен към най-богатите хора в света като собственика на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (Space X) Илон Мъск, чието състояния според "Форбс" се оценява на около 235 милиарда долара, собственика на "Амазон" (Amazon) Джеф Безос с около 200 милиарда долара и главния изпълнителен директор на Ел Ве Ем Аш (LVMH) Бернар Арно.

В отговор на декларацията на министрите на Г-20 от Рио де Жанейро относно международното данъчно сътрудничество, публикувана днес, ръководителят на отдела за данъчна политика на "Оксфам" (Oxfam) Сузана Руис заяви по повод декларацията на Г-20: "Това е сериозен глобален напредък - за първи път в историята най-големите икономики в света се споразумяха да си сътрудничат за данъчното облагане на свръхбогатите. На най-богатите хора се казва, че не могат да си играят с данъчната система или да избегнат справедливото плащане на данъци".

"Правителствата твърде дълго бяха съучастници в подпомагането на свръхбогатите да плащат малко или нулеви данъци. Огромните богатства позволяват на свръхбогатите в света значително влияние и власт, които те използват, за да укрият своето богатство, подкопавайки демокрацията и увеличавайки неравенството", добави тя.

Според нея на срещата на върха на Г-20 през ноември тази година лидерите трябва да отидат на по-високо ниво от финансови министри и да подкрепят конкретна координация, като се споразумеят за нов глобален стандарт, който облага ултрабогатите с данък, достатъчно висок, за да затвори пропастта между тях и нас останалите хора.

CHF CHF 1 2.0386
GBP GBP 1 2.31794
RON RON 10 3.93385
TRY TRY 100 5.46346
USD USD 1 1.80095