Лош ден за Зукърбърг, прекрасен за съперниците на Facebook

ЕС и Свят 05.10.2021 10:44 Снимка: ДНЕС+

Лош ден за Зукърбърг, прекрасен за съперниците на Facebook

Facebook е подложен на кръстосан огън, след като потенциално милиарди потребители бяха засегнати, когато доминиращата му социална мрежа излезе офлайн за седем часа.

Многото дългогодишни страхове и критики относно платформата са подкрепени от собствено проучване за Facebook, което бившата служителка Франсис Хоугън е предала на властите и „Уолстрийт Джърнал“. Но точно когато американските сенатори се подготвиха за нейните дългоочаквани показания по документите във вторник, Facebook излезе от строя в резултат на прекъсване, което засегна потребителите на неговите платформи като Instagram и WhatsApp.

„Милиарди потребители са засегнати от това, че услугите днес са изцяло офлайн“, пише Downdetector на своя уебсайт.

Facebook се извини в туит по-късно в понеделник.

„Работихме усилено, за да възстановим достъпа до нашите приложения и услуги и с радост съобщаваме, че сега се връщат онлайн“, добавиха от компанията.

Късно в понеделник Facebook обвини за прекъсването промените в конфигурацията, направени в рутерите, които координират мрежовия трафик между центровете за данни.

„Това прекъсване на мрежовия трафик имаше каскаден ефект върху начина, по който нашите центрове за данни комуникират, като спря услугите ни“, заяви вицепрезидентът на инфраструктурата на Facebook Сантош Джанардхан в публикация.

Експертът по киберсигурност Брайън Кребс описва случилото се така: „Facebook отне картата, казваща на компютрите по света как да открият различните си онлайн свойства“.

В допълнение към прекъсването на хората, бизнеса и други, които разчитат на инструментите на компанията, изпълнителният директор на Facebook Марк Зукърбърг пое финансов удар. Сайтът за проследяване на милиардерите Fortune късно в понеделник заяви, че личното състояние на Зукърбърг се е понижило с близо 6 милиарда долара спрямо предходния ден, за да достигне малко под 117 милиарда долара.

За съперниците на Facebook обаче денят беше добър.

Услугата за съобщения Telegram се изкачи от 56-тото най -изтегляно безплатно приложение в САЩ до 5-то, според специализираната платформа SensorTower. Приложението за шифровани съобщения Signal написа в Туитър, че са се присъединили „милиони“ нови потребители.

Някои обаче подходиха философски - като Синди Бенет, пекарка в Ню Йорк, която каза пред АФП: „Мисля, че светът вероятно би бил по-добро място, ако всички не знаем какво правят всички останали всяка секунда, всяка минута, всеки ден."

Това е само последната криза, която удари бизнеса.

Американските законодатели от години заплашват да регулират Facebook и други гиганти в социалните медии, отправяйки критики, че платформите потъпкват поверителността, осигуряват място за опасна дезинформация и увреждат благосъстоянието на младите хора.

След години на критики, насочени към социалните медии, без сериозни промени в законодателството, някои експерти са скептични, че предстои промяна.

„Това е ситуация, при която ще има много дим и много ярост, но не и много действия“, казва Марк Хас, професор от държавния университет в Аризона

Хоугън, 37-годишен експерт по данни от Айова, е работила за компании като Google и Pinterest, но каза в интервю за новинарското предаване на CBS "60 минути", че Facebook е "значително по-лош" от всичко, което е виждала преди.

Вицепрезидентът на Facebook по политиката и глобалните въпроси Ник Клег яростно отхвърли твърдението, че неговите приложения са „токсични“ за тийнейджъри, дни след напрегнати, продължителни часове изслушване в Конгреса, в които американските законодатели разпънаха на кръст компанията заради влиянието ѝ върху психичното здраве на млади потребители./БГНЕС

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027