
ЕС и Свят 12.06.2025 11:39 Снимка: ДНЕС+
Зукърбърг прави огромна инвестиция в "мрачна" AI компания
Развитието на изкуствения интелект в Meta не върви съвсем по плановете на Марк Зукърбърг. След като доскоро беше сред лидерите в AI надпреварата, една година, изпълнена с технически неуспехи и забавяния на неговия "свръхмощен" модел Llama 4, принуди Зукърбърг да извади всички козове от ръкава си.
Сега, вторият най-богат човек на планетата събира лично екип от около 50 AI изследователи за тайнствена "група по суперинтелигентност".
За целта той е заделил около 15 милиарда долара за закупуване на 49% дял в Scale.ai - AI компания, обвинявана в използване на труд, граничещ с робски, за трениране на чатботове, системни кражби на заплати и участие в водещата програма на Пентагона за автоматизация на оръжия.
Целта на Зукърбърг, според New York Times, е да разработи първата AI система, надхвърляща способностите на човешкия мозък - мечта, която повечето AI изследователи все още смятат за "много малко вероятна".
Scale.ai е вероятно най-големият играч на планетата в етикетирането на данни - дейност, при която наемат работници от третия свят да пишат, събират и категоризират данни, с които се обучават AI системи. Наскоро самата Meta бе уловена да събира и каталогизира данни от над 7 милиона защитени с авторски права книги за тренирането на Llama - довело до голям колективен съдебен процес.
"Това е като Плана Маршал, но за изкуствен интелект", пише технологичният критик Ед Зитрон, сравнявайки инвестицията със следвоенната програма на САЩ, която ги утвърди като глобална суперсила. "Meta свършва с тренировъчните данни (ако вече не са) и всичко, което им остава, е една компания, която ги произвежда с помощта на поточен труд. Остава да се запитаме - защо точно толкова пари?"
Според Bloomberg, инициативата "суперинтелигентност" е най-голямата външна инвестиция на Meta досега. Като част от сделката, съоснователят на Scale.ai Александър Уанг ще се присъедини към "тайното общество" от AI разработчици на Зукърбърг.
Дори се съобщава, че Зукърбърг е разместил бюрата в офиса, за да може новият му екип "да седи до него".
В опит да привлече елитни специалисти, Зукърбърг е акцентирал върху модела на Meta за приходи от реклами, като подчертава, че AI разработчиците няма да са под натиск от инвеститори, ако дойдат при него. Той също така заявил, че разполага с достатъчно капитал, за да изгради "много-гигаватов дата център" - което, ако се осъществи, ще е сред най-мощните в света. (За справка, изграждането на един гигаватов център струва около 30 милиарда долара и използва толкова ток, колкото 750 000 домакинства.)
Не е известно кои други ще се присъединят към този AI "елит", но според информация компанията предлага на потенциалните кадри възнаграждения между седем и девет цифрови суми.
В последно време Уанг е любимец на американската отбранителна индустрия. Той е яростен противник на Китай и освен това не се страхува от разработването на военен AI.
Той ще бъде голям коз за Зукърбърг, чийто собствен съюз с военния апарат на САЩ е добре известен - и засилен в последните месеци.
Технологичният милиардер вече е предоставял на правителството неограничен достъп до данни, събирани чрез Facebook, за наблюдение на американски граждани.
Добрата новина за Зукърбърг е, че дори начинанието да не даде очаквания резултат, то загубата на 15 или 30 милиарда няма да е толкова фатална за Meta. Компанията оцеля без проблем при напразните инвестиции на милиарди долари в създаването на отворен свят във виртуалната реалност - тъй наречената метавселена.
Още по темата
![]() |
1 | 2.07471 |
![]() |
1 | 2.29074 |
![]() |
10 | 3.88988 |
![]() |
100 | 4.28956 |
![]() |
1 | 1.68693 |
Последни новини
- 15:08 Нова версия на Орлин: Евгения паднала и той „скрил“ тялото ѝ в куфар, за да не го види детето им
- 14:59 След трагедията в Кочани - прокуратурата внесе 34 обвинителни акта на физически и юридически лица
- 14:51 Израел повреди иранските центрофуги за обогатяване на уран, Иран го определи като обявяване на война
- 14:44 Гонзо посочи виновниците за провалите на националния отбор
- 14:36 Германските туристи ударно ще се завърнат по Българското Черноморие
- 14:29 25 българи са потърсили съдействие от посолството ни в Израел
- 14:21 В Хераклея Синтика откриха надгробна плоча с женско лице
- 14:13 МААЕ: Ядрените обекти не трябва да бъдат подлагани на нападения