ЕС и Свят 12.10.2020 19:40 Снимка: ДНЕС+
Лавров: Няма да се променя формата на преговорите за Нагорни Карабах
Руският външен министър Сергей Лавров заяви днес, че не се предвиждат промени във формата на мирните преговори за Нагорни Карабах, след като Азербайджан предложи в тях да бъде включена и съюзничката му Турция, предаде Ройтерс.
Лавров направи изказването си пред репортери в Москва след разговори с арменския си колега Зограб Мнацаканян.
Мнацаканян заяви, че ефективни мирни преговори за Нагорни Карабах, населен предимно с етнически арменци анклав в Азербайджан, биха били възможни единствено след пълно спиране на огъня между азербайджанските и арменските сили, предаде БТА.
Лавров каза на пресконференцията, че Турция е подкрепила постигнатите в Москва на тристранни консултации договорености за уреждането на нагорнокарабахския конфликт, предаде ТАСС.
"Свързах се с министъра на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу, информирах го, че разчитаме на подкрепа за усилията ни, а вчера имахме пореден телефонен разговор, в който подкрепата за московския документ беше потвърдена", каза министърът.
Лавров заяви, че Мнацаканян възнамерява да обсъди по-късно днес ситуацията в Нагорни Карабах със съпредседателите на Минската група на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (Франция, Русия и САЩ). Той допълни, че Русия ще продължи активно да полага усилия за уреждане на ситуацията в Нагорни Карабах в качеството си на един от съпредседателите на Минската група на ОССЕ и на стратегически партньор на двете страни.
Мнацаканян каза, че засега Ереван не вижда съществен напредък в прекратяването на огъня в Нагорни Карабах.
"За съжаление, към момента не можем да констатираме, че сме постигнали съществено равнище на примирие. Азербайджан не изпълнява задълженията си", каза министърът в Москва на съвместна пресконференция с руския си колега./БТА
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09157 |
GBP
|
1 | 2.23166 |
RON
|
10 | 3.84031 |
TRY
|
100 | 3.88827 |
USD
|
1 | 1.66086 |
Последни новини
- 19:35 Представят първите 8 български изтребителя F-16 Block 70 на официална церемония в Трета авиобаза
- 19:28 7 немски градчета, които ще ви впечатлят
- 19:20 19FortyFive: С-500 "Прометей" - руската система, заради която нервничат пилотите на F-22 и F-35
- 19:13 Какво се случва със сметки, кредити, депозити, лизинги и инвестиции с въвеждане на еврото
- 19:05 Нова забрана на Тръмп удря по още два участника на Мондиала
- 18:57 Зелено за Лъва, виолетово за Стрелците: Ето кой цвят ще ви донесе късмет в новогодишната нощ
- 18:50 Путин пред колегията на МО: Армията се подсилва, фронтът неумолимо върви напред
- 18:42 Киара обвини Краси, че искал да заложи пръстена, който й даде; той отрече, иска детектор на лъжата