Китайските милиардери минаха 1000, пандемията ги увеличи с 259 - повече от целия останал свят

ЕС и Свят 11.03.2021 08:41 Снимка: ДНЕС+

Китайските милиардери минаха 1000, пандемията ги увеличи с 259 - повече от целия останал свят

Страната е единствената, чиято икономика отбелязва растеж в годината на кризата

Клубът на китайските милиардери се е увеличил с 259 през 2020 г., което е повече от целия останал свят заедно.

Така в единствената страна, чиято икономика отбеляза растеж в годината на пандемията, ултрабогатите хора за първи път минаха границата от хиляда души и вече са 1058, показва класацията “Хурун Глоубъл Рич Лист 2021”, цитирана от британския в. “Дейли мейл”. За сравнение новите милиардери в САЩ през 2020 г. са само 70, а общият им брой е 696.

Китай, където вирусът бе засечен за първи път и който бе обвинен, че е прикрил данни за ранното му разпространение, се справи за няколко месеца със заразата, прилагайки драконовски мерки на изолация. След това икономиката му заработи на бързи обороти, докато финансите на останалия свят бяха сринати от бедствието.

В края на 12-те месеца това се оказа единствената голяма държава с ръст от 2,3%, докато САЩ отбелязаха срив с 3,7%, Германия - с 5%, а Великобритания - с 11%. Този ръст доведе и до рязко увеличаване на броя на китайските милиардери, като първи в списъка на най-богатите сега е производителят на бутилирана вода Чжън Шеншен със състояние от 85 млрд. долара. Той изпревари доскорошния безспорен лидер Джак Ма, създател на гиганта за онлайн търговия “Алибаба”, който през миналата година имаше серозни проблеми с китайските регулатори и в новото подреждане се е озовал на 4-а позиция с $ 55,7 млрд.

Шеншен, който е бивш строителен работник, дръпна много напред, след като неговата марка, с коятo се продава не само вода, но също чай, кафе и плодови сокове, излезе на борсата.

Трима души в света са добавили над $ 50 млрд. към състоянието си в рамките на една година. Това са шефът на “Тесла” Илон Мъск, създателят на “Амазон” Джеф Безос и китаецът Колин Хуан от “Пиндуодуо” - една от най-бързо развиващите се компании в сферата на електронната търговия, насочена към селскостопанските продукти.

В момента той притежава 60 млрд. долара, което му отрежда 3-о място сред най-богатите китайци и 57-о в света. За 12 месеца финансите му са набъбнали с 283%.

На второ място сред китайските богаташи се нарежда Ма Хуатън, главен изпълнителен директор на най-голямата интернет компания в Китай - “Тенсент”. Той е увеличил богатството си със 70% до $ 74 млрд.

Чжън Имин, собственикът на “БайтДенс” - компанията-майка на изключително популярната сред младите социална мрежа “Тик-Ток”, е станал 3 пъти по-богат и заема пето място с 54 млрд. долара.

През последните 5 години Китай е абсолютен лидер в сферата на новосъздадените богатства, добавяйки за това време 490 нови милиардери в сравнение със 160 в САЩ. Според “Хурун Глоубъл Рич Лист” дори и при хаоса с пандемията миналата година страната е била свидетел на най-голямото нарастване на личните състояния за цялото изминало десетилетие благодарение на излизането на много китайски компании на борсата и на бума на финансовите пазари.

За първи път от може би стотици години в Азия има повече милиардери, отколкото общо в останалия свят, се казва в доклада. В момента също така 6 от 12-те града в света с най-голяма концентрация на милиардери, се намират в Китай, като Пекин се нарежда начело сред тях със 110 милиардери.

В списъка са още Шанхай, специалният административен регион Хонконг, Шънджън, Гуанджоу и Ханджоу. Много икономисти са убедени, че до 2028 г. Китай ще задмине САЩ и ще се превърне в най-могъщата икономика в света.

Като цяло през 2020 г. всяка седмица в света са се появявали по 8 нови милиардери - общо 421 на глобално ниво за годината. Независимо от пораженията на коронавируса общото състояние на най-богатите хора е скочило с 32% до 14,7 трилиона долара. В новата класация на “Хурун” са подредени 3228 милиардери от 68 страни.

Освен че според експертите пандемията се оказа в полза на Пекин в икономическото съперничество със САЩ, тя доведе и до закрепване на китайските дипломатически позиции. До момента страната е предоставила 500 млн. дози от ваксината си на 45 държави, включително в Латинска Америка.

В 25 държави вече е започнала имунизацията, а в други 11 са направени доставки. Агенция АП е поискала пълния списък, но ѝ е било отказано. Китай отрича да използва “ваксинна дипломация”, за да чисти образа си от първите месеци на пандемията.

В Европа китайска ваксина се доставя в Унгария и Сърбия, което се смята за голям пробив на Пекин в Източна Европа и на Балканите.

Джак Ма вече не е богаташ №1

Основателят на “Алибаба” и “Ант Груп” Джак Ма изгуби титлата най-богат човек в Китай, показа новата класация на милиардерите в страната. Причината е, че докато събратята му просперираха, неговата империя бе подложена на силен натиск от страна на китайските регулаторни органи, пише Ройтерс.

През две поредни години - 2019 и 2020 г., Ма оглавяваше “Хурун Глоубъл Рич Лист”, но сега се озова чак на четвъртото място заради антитръстовите мерки, предприети срещу него. Въпреки че състоянието му за една година се е увеличило с 22%, той притежава в момента 55,7 млрд. долара.

Неволите на Джак Ма започнаха миналия октомври, когато в реч на бизнес форум той разкритикува остро регулаторните органи в Китай, както и държавните банки. Това доведе до отмяна на първичното публично предлагане на акции на “Ант Груп” само дни преди то да се случи и да донесе според очакванията 37 млрд. долара. Оттогава властите не изпускат от поглед бизнеса на милиардера, започвайки през декември разследване за монополно положение срещу “Алибаба”.

Джак Ма, който е известен с това, че и преди не обичаше да е в светлината на прожекторите, изчезна за около три месеца, което предизвика спекулации къде би могъл да се намира. Западни медии дори допуснаха, че може да е бил арестуван. Той обаче се появи в средата на януари чрез 50-секундно видео на разговор с учители. В него техногуруто казва: “Ще се видим отново, когато епидемията приключи окончателно”./24 часа

CHF CHF 1 1.97959
GBP GBP 1 2.28624
RON RON 10 3.93132
TRY TRY 100 5.59248
USD USD 1 1.80078