ЕС и Свят 09.04.2025 17:40 Снимка: ДНЕС+
Китай отвръща на САЩ с мита от 84% и нови санкции срещу американски компании
Китай ще наложи мита от 84% върху американски стоки, както и допълнителни санкции към американски компании, които ще влязат в сила на 10 април в четвъртък. Това съобщи китайското Министерството на финансите, цитирано от "Ройтерс".
Ходът е част от ескалираща търговска война между двете най-големи икономики в света, след като САЩ наложиха масивни 104% мита върху китайски продукти.
Освен митата, Китай наложи допълнителни търговски ограничения. Министерството на търговията обяви, че 12 американски компании, включително American Photonics и Novotech, са добавени към списъка за контрол на износа, като им се забранява вносът на стоки с двойна употреба.
Други шест компании, сред които Shield AI и Sierra Nevada Corporation, попадат в т.нар. списък с "ненадеждни субекти", което блокира тяхната експортна и инвестиционна дейност в Китай.
Финансовите пазари реагираха рязко. Фючърсите на основните американски индекси се сринаха: Dow E-minis загуби 709 пункта (1,87%), S&P 500 E-minis падна с 86,5 пункта (1,72%), а Nasdaq 100 E-minis се понижи с 250,75 пункта (1,45%).
На фона на ескалацията, Китай подаде оплакване до Световната търговска организация (СТО), предупреждавайки, че реципрочните тарифи, наложени от Вашингтон, застрашават глобалната търговска стабилност и нарушават правилата на организацията.
"Ситуацията опасно ескалира... Като един от засегнатите членове, Китай изразява сериозна загриженост и твърдо се противопоставя на този безразсъден ход", заяви Китай в изявление, изпратено до Ройтерс от китайската мисия в СТО.
"Реципрочното мито не е - и никога няма да бъде - лек за търговски дисбаланси. Вместо това те ще имат обратен ефект, нанасяйки вреда на самите САЩ", се казва още в изявлението на Китай.
Китай въведе цензура върху публикации в социалните медии, свързани с тарифите. Хаштагове като "тарифа" и "104" бяха блокирани в Weibo, а съдържание, което осъжда мярката на САЩ, бе изтрито от WeChat. В същото време, подигравателни публикации по адрес на Вашингтон, включително твърдения, че САЩ страдат от недостиг на яйца, бяха позволени и разпространявани широко.
Интернет цензорите също така позволиха на подигравателните коментари по адрес на САЩ да се разпространяват в китайските социални медии, изобразявайки Съединените щати като глобално безотговорен търговски партньор, докато Китай подготвя сцената за по-широка търговска битка с най-голямата икономика в света.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент, говорейки по Fox Business, изрази съжаление за реакцията на Китай. Преди отговора на Китай Тръмп каза, че световните лидери са готови на всичко, за да сключат търговска сделка с него, когато американските мита влязат в сила.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:33 Още 4 държави дават фалшиви книжки като бандата на "Калашниците"
- 19:27 Папа Лъв ХІV: Оръжията могат да наложат временна тишина, но не могат да изградят траен мир
- 19:19 Иван Хиновски: Поскъпването на ток и парно от 1 юли ще се отрази негативно върху домакинствата
- 19:15 Проф. Гроздински: Вандалите в Киев унищожиха паметника на великия Булгаков. Напомнят на нацистите
- 19:11 Биков обвини Радев, че е станал рекламно лице на големите търговски вериги
- 19:06 Гръмотевична буря се очаква в Мексико Сити по време на откриването на Мондиала
- 19:03 Доц. д-р Десислава Калчева, Фискален съвет: Необходима е фискална децентрализация на общините
- 18:55 Румъния изиска от Украйна обяснения "с доказателства" за взрива на дрона в Констанца