Какво предвижда планът на САЩ за мир в Украйна

ЕС и Свят 22.04.2025 18:49 Снимка: ДНЕС+

Какво предвижда планът на САЩ за мир в Украйна

Европейски мироопазващи сили ще бъдат разположени в контролираните от Киев територии след постигане на мир

Планът на президента на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на войната в Украйна включва клауза за европейски мироопазващи сили, казал високопоставен служител на американската администрация пред The New York Post. Според него тези сили могат да бъдат разположени в контролираните от Киев територии след постигане на мир, за да се гарантира спазването на примирието.

"Това е част от гаранциите за сигурност, които украинците искат, и се надяваме, че ще получат", казал служителят, добавяйки, че "трудността е как ще изглеждат тези сили".

Освен това източникът разказал, че друга обмисляна мярка е създаването на "съвместна комисия" с участието на Украйна, Русия и трета неутрална страна, която не е член на НАТО. Тя ще наблюдава фронтовите линии, за да гарантира, че и двете страни ще сложат оръжие. Според длъжностното лице Съединените щати също биха могли да участват в този процес, но само като "финансова сила", без да изпращат свои военни в Украйна.

Условията на споразумението обаче все още не били финализирани, тъй като Русия и Украйна ги обсъждат поотделно.

Усилията за изпращане на миротворци в Украйна се водят от Франция и Великобритания. Според западни медии европейските страни планират да отделят до 30 хиляди войници за тази мисия. Германия, Нидерландия, Чехия, Дания, Канада и Австралия обявиха готовност да предоставят войски. Силите за възпиране могат да бъдат разположени в централна и западна Украйна, както и по поречието на Днепър, съобщи източник на АП. По-рано френският президент Еманюел Макрон назова конкретни градове: Киев, Одеса и Лвов. В същото време на самата линия на бойно съприкосновение няма да има миротворци. Кремъл е против подобен сценарий.

На 21 април Тръмп каза, че ще разкрие своя мирен план през следващите три дни. Той предположи, че Русия и Украйна могат да "сключат сделка" през седмицата, приключваща на 27 април. "След това и двете страни ще започнат да правят голям бизнес със Съединените щати... и ще направят състояние", каза Тръмп.

Преди това американската администрация предаде предложения на Украйна и европейските лидери за прекратяване на войната, съобщи Държавният департамент.

Според Bloomberg планът предвижда Москва да запази контрола над завзетите територии, облекчаване на антируските санкции и изключване от международния дневен ред на въпроса за присъединяването на Украйна към НАТО.

Високопоставен служител на администрацията на Тръмп каза в петък, че Киев е бил най-загрижен за съдбата на окупираните територии по време на разговорите с американска делегация миналата седмица. Според него Украйна изглежда е "готова да отстъпи 20% от земята си" на Русия, но не де юре. "Де факто" означава, че признаваме, че руснаците окупират тази земя, но не казваме, че [Украйна] ще се откаже от нея завинаги. "Де юре" означава, че признаваме, че [руснаците] окупират тази земя и никога няма да я видим отново“, обясни служителят.

Източници от Bloomberg и The Wall Street Journal твърдят, че САЩ може да признаят Крим за руски и да поискат за себе си контрола над украинската Запорожка атомна електроцентрала, най-голямата АЕЦ в Европа, която сега е в руски ръце.

Очаква се украинските власти да отговорят на тези предложения на среща в Лондон по-късно тази седмица. След това специалният пратеник на Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф може да посети Русия за четвърти път, за да обсъди вече договорения план с президента Владимир Путин.

CHF CHF 1 2.10508
GBP GBP 1 2.27758
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.52106
USD USD 1 1.72168