Каква е съдбата на първичните избори в САЩ на републиканците, гласували за импийчмънта на Тръмп?

ЕС и Свят 25.08.2022 20:25 Снимка: ДНЕС+

Каква е съдбата на първичните избори в САЩ на републиканците, гласували за импийчмънта на Тръмп?

Членът на Камарата на представителите на САЩ от Уайоминг Лиз Чейни все по-открито обмисля възможността да се кандидатира на изборите за президент през 2024 г., след като миналата седмица загуби категорично първичните избори на републиканците от претендент, подкрепян от бившия президент Доналд Тръмп.

В реч пред телевизия "Ен Би Си" след загубата си Лиз Чейни нарече Тръмп "много сериозна заплаха и риск за нашата република" и заяви, че победата над него ще изисква "широк и единен фронт от републиканци, демократи и независими - и именно от това възнамерявам да бъда част", съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Резултатите от първичните избори - и разликата от близо 40 пункта, с която тя претърпя поражение - бяха силно напомняне за бързото изместване на политиките на Републиканската партия вдясно. Партията, която някога беше доминирана от ориентирани към националната сигурност, приятелски настроени към бизнеса консерватори като баща ѝ, бившия вицепрезидент Дик Чейни, сега принадлежи на Тръмп, оживен от популистките си призиви и най-вече от отказа си да признае поражение на изборите през 2020 година.

Тръмп и екипът му отпразнуваха загубата на Чейни, която може би представлява най-голямата му политическа победа в изпълнен с негови победи сезон на първични избори. Бившият президент нарече резултатите "пълно отхвърляне" на комисията за разследване на събитията от 6 януари 2021 година.

"Тази вечер казвам това на моите колеги републиканци, които защитават незащитимото: Ще дойде ден, в който Доналд Тръмп ще си отиде, но вашето безчестие ще остане", заяви Чейни в изпълнена със строги предупреждения своя реч пред колегите си републиканци, давайки знак, че няма намерение да отстъпва от критиките си срещу Тръмп въпреки политическите последици, с които се сблъска, отбелязва американският седмичник "Нюзуик".

В седмиците преди първичните избори бащата на конгресменката, бившият вицепрезидент Дик Чейни, се появи в реклама, в която той нарече Тръмп "страхливец". Но въпреки усилията на Лиз Чейни да напомни на избирателите за семейните си връзки с Републиканската партия, силата на хватката на Тръмп в Уайоминг - щат, който той спечели с над 69 % от гласовете през 2020 година - стана очевидна след нейното поражение.

Чейни похарчи 8 милиона долара за кампанията си за преизбиране срещу претендентката Хариет Хейгман, която похарчи само 3,5 милиона долара. И все пак Чейни направи нещо, което добре финансираните вече заемащи длъжността кандидати рядко правят: тя загуби, коментира "Ей Би Си нюз". Победата на Хейгън миналия вторник затвърди една нова политическа реалност в републиканските първични избори през 2022 година. Дълго време считаните за едни от най-ключовите фактори за изборна победа вече не са гаранция, когато става въпрос за кандидати, изправени срещу опоненти, подкрепяни от бившия президент Доналд Тръмп.

От десетте републиканци в Камарата на представителите, които гласуваха за импийчмънт на Тръмп след щурма на Капитолия на 6 януари, четирима решиха да не се кандидатират за преизбиране, оставяйки шестима да се изправят срещу претенденти на първичните избори. И шестимата, включително Чейни, изразходваха повече пари от опонентите си. И все пак четирима от шестимата загубиха.

По-специално Чейни можеше да се похвали с огромни успехи в набирането на средства през последната година и половина, тъй като се превърна в един от най-силните гласове против Тръмп в Републиканската партия. Докато беше съпредседател на комисията за разследване на събитията от 6 януари, тя не само е набирала до три пъти повече средства през всяко тримесечие, отколкото противника си, но и неколкократно е счупила собствения си рекорд по набиране на средства, тъй като зад нея се обединиха десетки противопоставящи се на Тръмп републиканци и умерени демократи от цялата страна, показват данни от нейната кампанията, подадени във Федералната избирателна комисия.

Но 15-те милиона долара, с които тя разполагаше, не успяха да ѝ осигурят четвърти мандат в Конгреса, тъй като тя загуби с разлика от почти 40 пункта от Хейгман - 49 316 гласа срещу 113 025 - въпреки че Хейгман набра сравнително скромните 4,4 милиона долара и беше подкрепена със само 1 милион долара външни разходи от донорска организация, частично финансирана от организацията "Спасете Америка" на Тръмп.

Подобна беше историята и в Мичиган, където гласувалият за импийчмънта на Тръмп републиканец Питър Мейджър до средата на юли бе събрал близо 2,8 милиона долара, както и няколко милиона долара външна подкрепа. Той обаче беше победен от подкрепения от Тръмп претендент Джон Гибс, който събра и похарчи по-малко от половин милион за надпреварата.

Гласувалият за импийчмънта републиканец Джейми Херера Бютлер от Вашингтон загуби от подкрепяния от Тръмп претендент Джо Кент, а републиканецът Том Райс от Южна Каролина беше победен от подкрепяния от Тръмп кандидат Ръсел Фрай - въпреки че и двамата настоящи представители надхвърлиха разходите на опонентите си и получиха допълнителна подкрепа от външни групи, финансирани от големи донори на Републиканската партия.

Миналия месец, на фона на съобщения, че влиянието му върху първичните избори може да намалее, Тръмп изтъкна това, което нарече своята "невиждана досега сила на подкрепа" и заяви: "Казват, че когото аз подкрепям, той ще спечели!"

Критици в Републиканската партия обаче казват, че нарастващият брой кандидати, подкрепяни от Тръмп, които печелят първични избори на републиканците, е притеснителен за партията, защото "има лимит на това колко хора ще бъдат МАГА хора" (MAGA - Make America Great Again/Да направим Америка отново велика, е лозунгът на Тръмп), каза Франсис Руни, бивш представител на местната власт във Флорида и привърженик на републиканците.

Дългогодишният дарител на републиканците Дан Еберхарт заяви пред "Ей Би Си нюз", че се опасява, че в Републиканската партия се сформира култ към личността на Тръмп. "Партията казва: "Вижте, ние ще се обединим около тази фигура. Ще проведем тест за чистота и ще се закълнем във вярност на Тръмп и ако заради това загубим националните избори, това е нормално - поне ще имаме партия, която искаме", каза Еберхарт. "Мисля, че това е опасен прецедент", добави той.

Въпреки съкрушителната загуба на Чейни, някои републиканци твърдят, че значителните средства, които тя набра, все пак могат да се окажат полезни. Нейната кампания съобщи, че в края на юли е разполагала със 7,5 милиона долара и сега Чейни може да "прибере парите за черни дни", каза Еберхарт. Според него те могат да бъдат използвани и за президентска кампания, ако тя реши да се кандидатира през 2024 година.

Малко след загубата си на първичните избори Чейни преобразува предизборния си комитет за Камарата на представителите в комитет за политически действия, наречен "Голямата задача" - организация, която според говорителя на Чейни ще се стреми да "мобилизира обединени усилия за противопоставяне на всяка кампания на Доналд Тръмп за президент".

"Лиз Чейни на практика се отказа от надпреварата, но се превърна в национална фигура и се опита да се превърне в мъченица", каза Еберхарт. "И сега тя ще може да се кандидатира за надпреварата през 2024 г. като алтернатива на Тръмп", добави той.

CHF CHF 1 2.08311
GBP GBP 1 2.34357
RON RON 10 3.92989
TRY TRY 100 5.36882
USD USD 1 1.84809