ЕС и Свят 04.11.2024 16:55 Снимка: ДНЕС+
Израелската атака срещу Иран - добра реклама за балистичните ракети с въздушно изстрелване
Ефективното използване на балистични ракети с въздушно изстрелване от страна на Израел при въздушните му удари срещу Иран се очаква да събуди интерес другаде към придобиването на оръжия, които повечето големи сили избягват в полза на крилати ракети и плъзгащи се бомби, съобщава "Ройтерс".
Израелските отбранителни сили посочиха, че атаката им на 26 октомври е нокаутирала иранските заводи за ракети и противовъздушната отбрана на страната в три вълни от удари. Въз основа на сателитни изображения стана ясно, че целите включват сгради, използвани някога в ядрената програма на Иран.
Техеран защитава такива цели с "огромно разнообразие" от противовъздушни системи, заяви Джъстин Бронк, британски експерт по въздушни сили и технологии.
Крилатите ракети са по-лесни цели за плътна интегрирана противовъздушна отбрана, отколкото балистичните ракети. Балистичните ракети обаче често се изстрелват от известни площадки за изстрелване и повечето не могат да променят курса си по време на полет.
Експерти твърдят, че високоскоростни, високопрецизни балистични ракети с въздушно изстрелване като произведените от Израелската аерокосмическа индустрия, заобикалят проблемите, пред които са изправени наземните балистични ракети и изстрелваните от въздуха крилати ракети - оръжия, които използват малки крила, за да летят на големи разстояния и да поддържат височина.
"Основното предимство на ALBM пред ALCM е скоростта за проникване в отбраната", поясни Джефри Люис, директор на Програмата за неразпространение на източноазиатски оръжия в Центъра за неразпространение "Джеймс Мартин" към Института за международни изследвания "Мидълбъри" в Калифорния. "Недостатъкът - точността - изглежда, до голяма степен е решен", отбеляза той.
Балистичните ракети с наземно изстрелване - които Иран използва, за да атакува Израел два пъти тази година и които Украйна и Русия са използвали след началото на войната през 2022 г. - са често срещани в арсеналите на много страни. Такива са и крилатите ракети.
Тъй като ALBM се носят от самолети, техните точки за изстрелване са променливи, което помага при планирането на ударите.
"Предимството е, че тъй като са изстрелвани от въздуха, те могат да дойдат отвсякъде, което усложнява задачата за защита срещу тях", посочи Узи Рубин, старши изследовател в Ерусалимския институт за стратегия и сигурност и един от архитектите на противоракетната отбрана на Израел .
Оръжията не са неуязвими за противовъздушната отбрана. В Украйна ракетите "Пейтриът" многократно са прехващали руските ракети "Кинжал".
Редица страни, включително Съединените щати и Великобритания, експериментираха с ALBM по време на Студената война. Известно е, че към момента само Израел, Русия и Китай разполагат с такива оръжия.
САЩ тестваха хиперзвукова ракета ALBM, произведена от Lockheed Martin AGM-183, но не получиха финансиране за фискалната 2025 г. Тъй като разполага с голям арсенал от крилати ракети и други видове ударни оръжия с голям обсег, Вашингтон проявява малък интерес към ALBM.
Представител на ВВС на САЩ, пожелал анонимност, поясни, че ALBM не се използват при операции на военновъздушните сили.
Тъй като ALBM са по същество комбинация от насочване, бойни глави и ракетни двигатели, много страни, които разполагат с прецизни оръжия, вече имат способността да ги разработват, заяви ръководител на отбранителната индустрия, пожелал анонимност.
"Това е умен начин да вземете общ набор от технологии и компоненти и да го превърнете в много интересно ново оръжие, което им дава много повече възможности и следователно оповече пции на разумна цена", поясни той.
Още по темата
CHF | 1 | 2.07846 |
GBP | 1 | 2.32662 |
RON | 10 | 3.93132 |
TRY | 100 | 5.22212 |
USD | 1 | 1.79368 |
Последни новини
- 14:14 Politico плаши: Победата на Тръмп ще отприщи вълна от паника в Европа
- 14:07 МОСВ призова за спешни действия заради ниски нива на водата в язовирите
- 14:04 САЩ винят Русия и Китай, че „безсрамно защитават“ Северна Корея, Москва ги уличи в неоколониализъм
- 14:01 Христо Ковачки нарече "реална инвестиция в бъдещето" договора с "Уестингхаус"
- 13:55 Зеленски: В Курска област има 11 хил. севернокорейски войници
- 13:47 Касчиев: Може да очакваме и провал на проекта за 7-и блок, стигне ли се до сериозни разговори с ЕК
- 13:38 Трикът, с който рязането на тиквата става най-лесно
- 13:26 Испания след потопа: Гняв, отчаяние и солидарност