
ЕС и Свят 05.03.2021 18:15 Снимка: ДНЕС+
И Дания одобри ваксината на AstraZeneca за хора над 65 години
След няколко други европейски страни датските здравни власти одобриха използването на ваксината срещу COVID-19 на AstraZeneca и Оксфордския университет за хора над 65 години, позовавайки се на доказателства от проучване за ваксината в Шотландия, информира "Франс прес".
Досега скандинавската страна твърдеше, че няма достатъчно доказателства за ефективността на ваксината на британско-шведската фармацевтична компания, за да я препоръча на хора над 65-годишна възраст.
"Резултатите от Шотландия са приятни. Те показват силно намален риск от хоспитализация за COVID-19, също сред възрастните хора", отбеляза Болет Соборг, която е директор на Датския здравен орган.
"Можем да видим тенденция към това и от ограничените данни, които имахме от проучванията за одобрение на ваксината. Това сега се потвърждава в голям мащаб", добави тя.
В Дания, една от страните в ЕС с най-бързо разпространение на кампанията си за ваксиниране, 8,3% от населението е получило първа доза ваксина, а 3,2% са получили и двете дози.
Страната очаква, че на цялото възрастно население ще бъде предложена ваксинация до края на юни./news.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.07669 |
![]() |
1 | 2.26842 |
![]() |
10 | 3.86322 |
![]() |
100 | 4.09174 |
![]() |
1 | 1.67337 |
Последни новини
- 23:21 Хороскоп за събота, 16 август 2025 г.
- 23:14 Срещата между Путин и Тръмп ще се проведе във формат "три на три" с участието на министри
- 23:12 Тръмп посрещна лично и в добро настроение Путин
- 19:34 ОАЕ скочиха срещу "подстрекателските изявления и действия" на Нетаняху за "Велик Израел"
- 19:26 АПИ: На 21 и 22 август през нощта ще се ограничи движението в тунел „Люлин“ на АМ „Струма“
- 19:19 Русия обяви, че е поела контрол над Александроград в Донецка област
- 19:11 Иво Христов: Срещата в Аляска е подарък за Тръмп и авариен изход за Путин
- 19:03 Трето дело за 2025 г. и десетки милиони долари дългове за Харви Уайнстийн