ЕС и Свят 17.06.2022 20:04 Снимка: ДНЕС+
Гърция обеща да внимава със заявленията спрямо Турция
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че е важно каналите за комуникация с Турция да останат отворени въпреки острата реторика, която засили напрежението между двете съседни страни, съобщава "Ройтерс".
Атина и Анкара са партньори в НАТО, но са в противоречие по редица въпроси - от морските и въздушните граници до потенциалните енергийни източници в Средиземно море и етнически разделения Кипър.
Наскоро напрежението отново се изостри, след като турският президент Реджеп Тайип Ердоган предупреди Гърция да спре да въоръжава острови в Егейско море, които трябва да имат демилитаризиран статут съгласно международните договори. От своя страна, Гърция отхвърля твърденията на Турция като неоснователни.
Мицотакис подчерта, че международното право е на страната на Гърция.
Ще оставим настрана всяка реторика, която се отклонява от правилата на добрата дипломатическа практика, обеща той по време на среща с кипърския президент Никос Анастасиадис в Никозия.
"Вярвам, че това е правилният подход и бързо ще се върнем към по-спокойни води, като не преставаме да поддържаме отворени канали за комуникация. Моето мнение е и винаги е било, че дори в най-трудните моменти те никога не трябва да се затварят", изтъкна гръцкият премиер.
Вчера министрите на отбраната на Турция и Гърция се срещнаха в кулоарите на срещата на НАТО в Брюксел и обсъдиха поддържането на диалог за облекчаване на засиленото напоследък напрежение.
Още по темата
-
Гърция протестира срещу сделката на Италия с Турция
преди 11 месеца
-
-
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:09 ЕС "дисциплинира" Финландия заради прекомерния ѝ бюджетен дефицит
- 17:00 Гроздан Караджов: Отварянето на ГКПП Рудозем - Ксанти е сбъдната мечта
- 16:52 ГЕРБ няма да се бори с Радев, а ще го остави да се бори с реалността
- 16:34 Автомобили до 3,5 тона вече минават през границата с Гърция при Рудозем
- 16:25 САЩ и Великобритания могат да преодолеят различията, уверен Майк Джонсън
- 16:16 АПС не коментира оставката на Радев, а мисли за Изборния кодекс
- 16:08 Жена, пострадала при падане, осъди община Шумен
- 16:00 Израел разруши сгради на Палестинската агенция на ООН в Източен Йерусалим