Гърция е готова да се откаже от германските БМП Marder в полза на Украйна

ЕС и Свят 08.01.2023 12:07 Снимка: ДНЕС+

Гърция е готова да се откаже от германските БМП Marder в полза на Украйна

Германия обеща да достави на Гърция 40 модерни бойни машини на пехотата Marder в рамките на "пръстеновиден обмен" на оборудване, за да може тя да предаде на Украйна по-стари типове бойни машини на пехотата.

Това съобщи сайтът "Билд".

Според изданието Берлин е обещал да достави същия брой бронетранспортьори Marder на Украйна до края на месец март. В същото време германският министър на отбраната Кристине Ламбрехт наскоро категорично изключи възможността за прехвърляне на БМП от запасите на Бундесвера с аргумента, че самата Германия се нуждае от тях.

Отбелязва се също така, че съгласно договора оръжейният концерн Rheinmetall трябва да изпрати БМП Marder на Гърция, а не на Украйна. Поради това възниква въпросът дали Германия ще може да организира доставките на превозни средства за две държави едновременно.

Атина обаче заяви, че е готова да изчака с доставката на германски БМП, ако Берлин планира да ги изпрати първо на Киев. Гръцкият министър на отбраната Никос Панайотопулос обясни, че при " кръгова размяна" с Германия Гърция е предоставила на Украйна дори повече превозни средства, отколкото е било договорено по договора - 20 вместо 14.

Според министъра на отбраната Гърция вече може да се откаже от германските БМП в полза на Украйна, тъй като от началото на войната тя е заела "ясна позиция за подпомагане на украинския народ".

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355