ЕС и Свят 12.03.2022 10:55 Снимка: ДНЕС+
Ердоган: Западът трябваше да даде по-силен отговор на анексията на Крим
Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган остро разкритикува западния свят заради реакцията на анексията от Русия през 2014 г. на Кримския полуостров, заявявайки, че по-силният отговор тогава би могъл да предотврати настоящата война на Москва срещу Украйна. Той каза това в рамките на дипломатическия форум в Анталия, цитиран от Анадолската агенция.
"Ако целият Запад се беше обявил срещу инвазията в Крим през 2014 г., щяхме ли да се изправим пред днешната картина?" Това каза Реджеп Тайип Ердоган на церемонията по откриването на тридневния форум за дипломация в Анталия.
"Украйна е изоставена в своята справедлива кауза", каза турският президент, докато войната между Русия и Украйна навлезе в своя 16-ти ден.
"Надеждата ни е, че умереността и здравият разум ще надделеят и оръжията ще замлъкнат възможно най-скоро", каза той.
Повтаряйки призива си за реформиране на Съвета за сигурност на ООН, който той нарече непредставителен и остарял, президентът Ердоган каза, че трябва да се създаде нова глобална структура за сигурност, която да защитава по-добре мира и да служи на човечеството, а не на статуквото.
Подкрепяйки законната борба на украинците, Ердоган се обяви срещу демонизирането на изкуството, литературата или изпълнителите на Русия, като каза: "Фашистките практики срещу руските граждани и култура в западните страни никога не могат да бъдат приемливи".
Войната на Русия срещу Украйна, която започна на 24 февруари, предизвика международно осъждане, доведе до финансови санкции срещу Москва и стимулира напускането на глобалните компании от Русия.
Най-малко 564 цивилни са убити и повече от 950 други са ранени в Украйна от началото на войната, според ООН, като световната организация предупреди, че цифрите може да са по-високи.
Над 2,5 милиона украинци също са избягали в съседни страни, като други 2 милиона са разселени вътре в страната, според агенцията на ООН за бежанците.
Припомняме как се развиха събитията около анексирането на Крим през 2014 година: В нощта на 22 срещу 23 февруари руският президент Владимир Путин свика среднощна среща с ръководителите на службите за сигурност, за да обсъдят отстраняването на сваления украински президент Виктор Янукович. В края на срещата Путин отбеляза, че "трябва да започнем да работим по връщането на Крим на Русия."
На 23 февруари в кримския град Севастопол се проведоха проруски демонстрации. На 27 февруари руски войски без отличителни знаци превзеха Върховния съвет (парламента) на Крим и други стратегически обекти на полуострова. Това доведе до инсталирането на проруското правителство на Сергей Аксьонов в Крим, провеждането на референдума за статута на Крим и обявяването на независимостта на Крим на 16 март 2014 г.
Този референдум не беше признат от повечето страни в света. Русия официално включи Крим като два руски федерални субекта — Република Крим и федералния град Севастопол на 18 март 2014 г. След анексирането Русия увеличи военното присъствие на полуострова и използва ядрени заплахи, за да затвърди новото статукво./news.bg
Още по темата
CHF | 1 | 2.09493 |
GBP | 1 | 2.35656 |
RON | 10 | 3.93029 |
TRY | 100 | 5.34333 |
USD | 1 | 1.88187 |
Последни новини
- 17:14 Диетолог: По празниците се държим така сякаш храната няма калории
- 17:08 Скача цената на водата в Търговищко
- 16:58 От утре в ЕС влизат в сила правилата за общи зарядни устройства
- 16:46 30-годишна надзирателка бе уволнена, след като излезе клип как се отдава на един от затворниците
- 16:37 Как почасовата работа променя пазара на труда
- 16:31 Как ще реагират хората, ако през 2025 г. направят първи контакт с неземен разум?
- 16:22 Психично болен троши прозорци и врати в Разградско
- 16:16 Почина Осаму Сузуки – човекът, на когото автомобилната компания дължи успеха си