
ЕС и Свят 01.07.2021 16:22 Снимка: ДНЕС+
EMA обяви: Ваксинирането с две дози защитава от "Делта" варианта
Две дози ваксина срещу COVID-19 изглежда осигуряват защита срещу бързо разпространяващия се "Делта" вариант на коронавируса, съобщи Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), цитирана от "Франс прес".
"Появяващите се данни от ваксинацията показват, че две дози ваксини защитават срещу варианта "Делта", увери на пресконференция Марко Кавалери, ръководител на ваксинната стратегия в EMA.
Уточнява се, че няма значение с кой от одобрените от ЕМА препарати е извършена ваксинацията. Понастоящем четири ваксини са одобрени за употреба в Европейския съюз: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca и Johnson & Johnson.
Оптимистичната оценка дойде, след като Световната здравна организация предупреди, че вариантът, регистриран за пръв път в Индия, може да подхрани нова вълна от заразени в Европа.
Кавалери отбеляза, че базираният в Амстердам надзорен орган "е наясно със опасенията, причинени от бързото разпространение на варианта Делта".
"В момента изглежда, че четирите ваксини, одобрени в Европейския съюз, предпазват от всички щамове, циркулиращи в Европа, включително варианта Делта", увери той./news.bg
Още по темата
-
-
2462 нови случая на коронавирус в страната, 277 са във Варна
преди 3 години
-
![]() |
1 | 2.09314 |
![]() |
1 | 2.24705 |
![]() |
10 | 3.85484 |
![]() |
100 | 4.15759 |
![]() |
1 | 1.69116 |
Последни новини
- 23:50 Хороскоп за вторник, 5 август 2025 г.
- 19:39 Правителството на Литва подаде оставка след решението на премиера да се оттегли от поста си
- 19:32 След големия пожар в Струмяни: 14 постройки са изцяло или частично изгорели
- 19:24 След "инвазията" на 8000 посетители само за ден: В Доломитите искат туристите да плащат такса
- 19:17 5 години затвор за жена, откраднала над 128 000 лева от възрастен мъж
- 19:09 Към Тръмп: Натиснете Нетаняху да спре войната в Газа, зоват бивши шефове на Мосад и армията
- 19:02 Каролин Галактерос: Как си представя Тръмп, че Русия ще се откаже от целите си?
- 18:54 Запрянов: Активирахме клауза от ПСР, според която разходи за отбрана да не се отчитат през бюджета