ЕС и Свят 22.09.2022 18:52 Снимка: ДНЕС+
ЕК: Бягащите от Русия имат право на убежище в ЕС
„За тези, които искат убежище в ЕС, то е гарантирано от правото на Общността“ - това каза говорителката на Европейската комисия Анита Хипер в отговор на очакваната сериозна вълна от руски граждани след обявената вчера частична мобилизация от страна на Владимир Путин в Русия, съобщава БНР.
По-рано беше съобщено, че руснаците са изкупупили самолетни билети за различни дестинации като Турция, Сърбия и ОАЕ, а на границата между Русия и Финландия се образуваха километрични опашки.
Хипер определи ситуацията като „безпрецедентна“. Тя допълни, че трябва да се държи сметка за геополитическите притеснения и подчерта, че кодексът на Шенген допуска автоматичен отказ за виза поради специфични причини, най-често вътрешна сигурност и обществена сигурност. Според нея трябва да се изготви общ подход със страните членки по въпроса.
Наскоро Съветът на ЕС отмени споразумението с Русия за визово облекчение с Русия и усложни процедурите по издаване на визи за руски граждани.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Учени: На Европа едва ли ще открием живот
- 19:26 Касите на БНБ ще работят извънредно всяка събота през януари
- 19:18 Китай проби граница, смятана за непреодолима в ядрения синтез
- 19:11 Седем американски бойци са били ранени при залавянето на Мадуро
- 19:03 Инфлацията в еврозоната достигна целта на ЕЦБ през декември
- 18:55 Римски мраморен басейн, антични и средновековни монети и печати откриха на Акве калиде през 2025 г.
- 18:48 Платото Устюрт: Тайнственият свят на пустинята
- 18:40 Meta отложи глобалния старт на AR очилата с дисплей заради рекордно търсене