ЕС и Свят 25.06.2020 17:35 Снимка: ДНЕС+
Десетки БГ роми под карантина се бунтуват до Неапол, пращат войска да ги охранява
49 са вече българските граждани с положителни тестове за коронавирус в Мондрагоне, до Неапол. Десетки български роми се опитаха в четвъртък сутринта да насилят огражденията и да напуснат червената зона. В такава са превърнати няколкото стари блока, където живеят стотици български роми. От дни те са поставени под карантина заради огнище на COVID-19.
Напрежението сред българите и охраняващите ги италиански власти избухнало в 11 часа сутринта в четвъртък. Кметът на града Вирджилио Пачифико е поискал да бъдат подсилени още повече частите, охраняващи зоната. В момента тя е отделена с ограждения и се охранява от полиция, карабинери и Гражданска защита.
Според местните медии десетки жители на поставените под карантина блокове „Чирио” протестират срещу ограничителните мерки и искат онези от тях, които са с отрицателни тестове, да могат да напускат зоната. Целта им е да отиват на работа на полето и да заработват прехраната си.
Италианските власти се опитват да водят диалог с българите и да ги убедят да останат в червената зона. Към напрежението между българските роми и властите обаче се добавя и това между българските и италианските обитатели на блоковете.
Напрежение и уплаха има и сред гражданите на Мондрагоне. Според местни медии се оганизира протестна манифестация за четвъртък вечер./24 часа
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:26 ВМС унищожиха втори дрон на Северното Черноморие за четири дни
- 15:23 Вануату каза "не" на чуждите военни бази на своя територия
- 15:15 Русия внедрява мобилни огнeви групи за защита от дронове
- 15:07 БСК подкрепя Бюджет 2026, но е притеснена за дефицита и външния дълг
- 15:00 Главният секретар на МВР: Обмисля се да се криминализира незаконното строителство
- 14:53 Хванаха млад шофьор с над 200 км/ч в Пловдивско, КАТ написа 202 акта и фиша за 2 дни
- 14:47 Собственичката на атракциона в Антоново твъди, че люлката е паднала след умишлена намеса
- 14:43 КРИБ и АИКБ не харесаха бюджета