ЕС и Свят 25.01.2024 15:47 Снимка: ДНЕС+
Чешкият Сенат отказа да ратифицира Истанбулската конвенция
По-малко от половината членове на горната камара на парламента гласуваха в подкрепа на договора
Членовете на горната камара в чешкия парламент - Сената - гласуваха против ратифицирането на международен договор за правата на жените, известен като Истанбулска конвенция, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Само 34-ма от 71 сенатори гласуваха снощи в подкрепа на договора. За приемането ѝ бяха необходими още два гласа.
След гласуването долната камара на парламента вероятно няма да разглежда договора и Чехия ще остане сред страните, които са подписали документа, но не са го ратифицирали.
Съветът на Европа прие документа през 2011 г., като целта бе да се ограничи насилието срещу жени в Европа. Чехия подписа конвенцията през 2016 г.
Гласуването показа разногласията между депутатите консерватори и либерали. Консерваторите заявиха, че документът поставя под въпрос традиционните роли на мъжете и жените в обществото и че ратифицирането му в други страни няма да спомогне за намаляване на насилието срещу жени там. На ратификацията на Истанбулската конвенция се противопоставиха и представители на няколко църкви.
Ратифицирането на договора беше отхвърлено въпреки призива на президента Петър Павел страната да ратифицира договора по-бързо, тъй като няма причина за отлагане.
Друга страна от ЕС, отказала да подпише договора е Словакия - през 2020 г., две години след като това направи България, припомня АП.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 20:59 Хороскоп за четвъртък, 4 юни 2026 г.
- 19:37 Белгиец наръга хазяина си с нож пред басейн в София, задържан е
- 19:31 ГДБОП координира международна акция срещу 9 банди за незаконен стрийминг
- 19:23 Григор и Ейса заедно на парти край морето
- 19:16 Случаят с разменените бебета, който потресе България: Съдът реши - и едната майка е съпричастна
- 19:09 За да не вдигат цените, търговци свалят грамаж и качество
- 19:01 Дженифър Лопес и Брет Голдщайн са имали тайна афера
- 18:54 ВСС отложи избора на нов шеф на Националната следствена служба - няма кандидати