ЕС и Свят 03.12.2024 19:39 Снимка: ДНЕС+
Блинкен: Всеки агресор да знае, че посегне ли на страна от НАТО, ще си има работа с всички останали
Всеки агресор трябва да знае, че посегне ли на една страна от НАТО, ще си има работа с всички останали. Това е най-добрият начин за сдържане на агресорите, заяви днес държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен преди началото на двудневното заседание на външните министри от пакта в Брюксел.
Причината толкова много страни да инвестират в алианса и нови да искат да се присъединят, е, че това е най-добрата защита срещу война. С присъединяването към НАТО всеки съюзник приема, че нападението срещу един е удар срещу всички, добави той.
Работата в последните години укрепи алианса, приети бяха нови членове, придобити бяха нови способности. Споделяме тревогата за Украйна, но сме още по-решени да осигурим това, от което украинците се нуждаят, за да се справят на бойното поле и да преодолеят последиците от ударите по тяхната енергийна мрежа, каза държавният секретар.
По неговите думи руският президент Владимир Путин се опитва отново да използва зимата като оръжие. Няма да му позволим да остави украинците в тъмнина и студ, посочи Блинкен, цитиран от БТА.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте отбеляза, че обстановката на бойното поле в Украйна е трудна. Утре ще обсъдим нарастващата руска агресия срещу държави от НАТО и как да противодействаме, добави той. Рюте поздрави САЩ, Швеция, Великобритания, Естония, Норвегия и Германия за обявените наскоро допълнителни доставки на оръжие за украинците.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:03 Хороскоп за петък, 16 януари 2026 г.
- 19:34 Дмитриев: Тръмп даде да се разбере, че Зеленски саботира мирното споразумение
- 19:27 След нова стрелба по мигранти: Тръмп заплаши да изкара армията по улиците в Минесота
- 19:21 US експерт: Зеленски вкара Украйна в капан, продаде съгражданите си на Запада като пушечно месо
- 19:14 Египет получи 1 млрд. евро от ЕС за контрол на миграцията
- 19:06 Казахстан ще инвестира $500 милиона в търсене на залежи
- 19:01 Защо президентът на Молдова заговори за присъединяване към Румъния?
- 18:58 Прокуратурата разследва нападение над фелдшер във Великотърновско