ЕС и Свят 13.12.2021 16:40 Снимка: ДНЕС+
Бивш датски министър влиза в затвора за два месеца
Бивш датски министър бе призната за виновна в знаково дело за незаконно разделяне на потърсили убежище млади двойки. Това предаде BBC.
Съдиите постановиха, че решението на Ингер Стьойберг от 2016 г. за разделяне на двойките е било незаконно и я вкараха в затвора за 60 дни.
От своя страна тя отрече да е извършила каквото и да е нарушение и заяви, че политиката е била предназначена за борба с детските бракове.
Между 2015 и 2019 г. Стьойберг беше министър по въпросите на имиграцията в дясноцентристкото правителство, подкрепено от популистката Датска народна партия. По време на своя мандат тя зае твърда позиция по отношение на имиграцията и въведе десетки ограничения. Сред тях беше заповедта от февруари 2016 г., според която женените бежанци под 18 години не трябва да бъдат настанявани заедно с партньорите си.
Решението на Върховния съд от понеделник оставя политическата кариера на Стьойберг под въпрос. В момента тя е независим депутат, но може да загуби мястото си при гласуване за отстраняването ѝ от парламента.
Делото беше първият процес за импийчмънт в Дания от три десетилетия и едва вторият за века./news.bg
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 21:49 Хороскоп за вторник, 3 февруари 2026 г.
- 19:44 С нова такса Рим прави опит да ограничи тълпите от туристи, хвърлящи монети във фонтана ди Треви
- 19:36 Украински политолог: Докато Зеленски е на власт, няма да има мир
- 19:28 Далай Лама спечели награда "Грами", последва реакция от Китай
- 19:22 Кандидатите за президент на Украйна на САЩ, Британия и Германия - Буданов, Залужни и Кличко
- 19:15 Украйна и НАТО се споразумяха за усъвършенстване на Patriot, F-16 и HIMARS
- 19:09 Гришо се изкачи с две места, а шампионът Алкарас е все по-убедителен №1 в ранглистата
- 19:02 Консерваторката Лаура Фернандес печели президентските избори в Коста Рика