ЕС и Свят 09.01.2023 11:17 Снимка: ДНЕС+
Без да е любимец на свои и чужди, Маккарти дочака да стане 3-ият по власт
Новият председател на Камарата на представителите обаче направи твърде много отстъпки пред хората на Тръмп
С бурното откриване на 118-ия конгрес в САЩ във вторник всички погледи бяха насочени към Кевин Маккарти - човека, който прекара последните 4 г. като лидер на малцинството в Камарата на представителите, чакайки кротко момента да спечели председателския пост. Той му се изплъзна през 2015 г.
И сега не му беше лесно - стана след безпрецедентните в съвременната американска история 15 поредни гласувания. Последният подобен случай е отпреди повече от век с 44 опита. Постът е трети поред след президента и вицепрезидента. Председателят определя дневния ред на Камарата и следи законодателната дейност.
Маккарти спечели с минимална разлика - 216 на 212 гласа, срещу Хаким Джефрис, лидер на Камарата на демократите.
Случаят е необичаен и заради това, че той не успя да привлече съпартийниците си - около 10% от тях, сочени за привърженици на Доналд Тръмп, гласуваха срещу кандидатурата му. И така демократите продължиха да контролират Сената и Белия дом, след като спечелиха междинните избори през ноември.
“Държа рекорда за най-дългата реч, произнесена в пленарната зала. Няма проблем, ако счупя и рекорда за най-много турове за избирането ми за председател на Камарата”, остана невъзмутим републиканецът. Става дума за 8-часовата му реч миналата година, която изнесе, за да забави приемането на мащабния план за инвестиции в инфраструктурата на страната, прокарван от президента Джо Байдън. С препратката Маккарти опита да омаловажи унизителната публична битка за поста, на която беше подложен.
Той си гарантира чукчето едва след като се примири с исканията на крайнодесните законодатели, които имаха една цел - да намалят неговата бъдеща власт и да увеличат своята. Някои от отстъпките на Маккарти ще направят практически невъзможно управлението на Камарата. Той може да остане неспособен да взима основни решения като финансиране на правителството или на федералния дълг. Това предвещава мрачно бъдеще за страната.
Маккарти не скри, че бившият президент Доналд Тръмп му е помогнал да получи окончателните гласове, като подчерта, че никой не трябва да се съмнява в неговото влияние.
Двамата имат дълга история заедно. Винаги са били приятели, въпреки че след щурма в Капитолия Маккарти заяви, че Тръмп е отговорен за трагедията и трябва да си понесе последствията. По-късно обаче двамата отново бяха забелязани да се забавляват заедно.
Като цяло привържениците на Тръмп нямат добро мнение за Маккарти - възприемат го като политик, който “в продължение на десетилетия се е продавал на всеки”.
Роден през 1965 г. в Бейкърсфийлд, Калифорния, той е син на пожарникар и на домакиня. При това демократи. Още с влизането в политиката през 2006 г. обаче той застава зад републиканските политики. Маккарти не пропуска да изтъкне работническия си произход и обещава да защитава американската мечта за онези, които се трудят здраво.
Още по темата
CHF | 1 | 2.08311 |
GBP | 1 | 2.34357 |
RON | 10 | 3.92989 |
TRY | 100 | 5.36882 |
USD | 1 | 1.84809 |
Последни новини
- 09:15 Държавата да стане собственик на кода на машините за вота, предлага служебната власт
- 09:06 Пожар горя в бившия месокомбинат "Родопа" в София
- 08:57 Опозиционер плисна черна боя в лицето на шефа на ЦИК в Грузия, докато обявява резултата от вота
- 08:47 "Политико": Бъдещият кабинет на Тръмп предизвиква безпокойство в Европа
- 08:38 Жега в Лига на нациите: Турция изстреля 25 снаряда, но "драконите" оцеляха (Резултати)
- 08:28 Алдо Кацуло, L’ EXPRESS: Американската империя е прекият наследник на древния Рим
- 08:15 Освободени са четиримата заложници от ресторанта край Париж
- 21:53 Хороскоп за неделя, 17 ноември 2024 г.